Antalya ili köpeklerinde Dirofilaria immitis'in prevalansı
Prevalence of Dirofilaria immitis in dogs in Antalya province
- Tez No: 886978
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ADANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Antalya ilindeki köpeklerde Dirofilaria immitis'in yayılışını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Gazipaşa ilçelerinde yer alan sahipli/sahipsiz, klinik belirti gösteren/göstermeyen, farklı ırk ve yaştaki 109 erkek, 96 dişi olmak üzere toplam 205 köpekten kan örnekleri alınmıştır. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'na getirilen kan örnekleri Natif ve Modifiye Knott yöntemleri ile mikrofiler varlığı araştırılmıştır. Daha sonra tüm kan örnekleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi moleküler olarak Dirofilaria immitis yönünden değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Natif Yöntem ve Modifiye Knott yönteminde mikrofiler tespit edilememiştir. Spesifik COI* gen bölgesinin 203 bp büyüklüğündeki korunmuş bölgeyi çoğaltan DICOI-F1 (F; AGTGTAGAGGGTCAGCCTGAGTTA) ve DICOIR1 (R; ACAGGCACTGACAATACCAAT) primerleri kullanılarak yapılan PCR yönteminde de herhangi bir pozitiflik saptanmamıştır. Bu tez çalışması, Antalya yöresinde Dirofilaria immitis'in yayılışının ortaya konulması ile ilgili ilk moleküler çalışmadır. Paraziter faunaya olan katkısıyla araştırma sonuçları, çalışma alanının genişletilerek bakısı yapılan hayvan sayısının arttırılmasıyla yeni çalışmaların planlanmasının ve sivrisineklerin vektörlük potansiyellerinin ortaya konulmasının gerektiğini göstermiştir. Sonuç olarak, Dirofilaria immitis'in son konaklardaki etkileri ve zoonoz özellikleri göz önüne alındığında, parazitin epidemiyoljisinin daha iyi anlaşılması ve parazite karşı koruma kontrol programlarının oluşturulabilmesi açısından bu çalışmaların belirli aralıklarla sürekli yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of Dirofilaria immitis in dogs in the Antalya province. For this purpose, blood samples were collected from a total of 205 dogs, including 109 males and 96 females, from the districts of Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa, and Gazipaşa. The dogs were of different breeds and ages, and included both owned/stray dogs with and without clinical symptoms. The blood samples were brought to the Department of Parasitology, Faculty of Veterinary Medicine, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, where they were examined for the presence of microfilariae using the Native Examination and Modified Knott methods. Subsequently, all blood samples were molecularly evaluated for Dirofilaria immitis using the Polymerase Chain Reaction (PCR) method. As a result of the study, no microfilariae were detected using the Native Examination and Modified Knott methods. Additionally, no positive results were obtained in the PCR method, which was performed using the DICOI-F1 (F; AGTGTAGAGGGTCAGCCTGAGTTA) and DICOI-R1 (R; ACAGGCACTGACAATACCAAT) primers that amplify the conserved region of the specific COI* gene region with a size of 203 bp. This thesis represents the first molecular study to reveal the distribution of Dirofilaria immitis in the Antalya region. The findings contribute to the parasitic fauna and indicate the necessity for planning new studies by expanding the study area and increasing the number of animals examined. Additionally, the vector potential of mosquitoes should be further investigated. In conclusion, considering the effects of Dirofilaria immitis on its definitive hosts and its zoonotic characteristics, it is recommended that these studies be conducted periodically to better understand the epidemiology of the parasite and to develop effective control and prevention programs.