Nöropatik ağrılı multipl skleroz hastaları için mobil sağlık uygulaması geliştirilmesi ve uygulamanın ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Development of a mobile health application for multiple sclerosis patients with neuropathic pain and its effect on pain severity and quality of life
- Tez No: 1014594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TOYĞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Multipl skleroz ile ilişkili nöropatik ağrı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, klinik pratikte sık karşılaşılan ve çok boyutlu bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı, MS tanılı bireylerde nöropatik ağrıya yönelik, Bandura'nın Sosyal Bilişsel Kuramı temel alınarak geliştirilen bir mobil sağlık uygulamasının ağrı şiddeti ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırma, mobil sağlık uygulamasının geliştirilmesini ve sekiz haftalık randomize kontrollü çalışmanın uygulamasını içeren iki aşamalı deneysel tasarımda yürütülmüştür. Girişim grubuna Sosyal Bilişsel Kuram çerçevesinde yapılandırılmış mobil sağlık uygulaması uygulanırken, kontrol grubu standart bakım sürecini sürdürmüştür. Ağrı şiddeti, yorgunluk, uyku kalitesi, sağlığı geliştirici yaşam biçimi davranışları, öz-yönetim ve yaşam kalitesi değişkenleri müdahale öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Bulgular, girişim grubunda ağrı şiddetinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, yorgunluk, uyku kalitesi, sağlığı geliştirici yaşam biçimi davranışları, öz-yönetim ve yaşam kalitesi değişkenlerinde gruplar arasında zaman içinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Medyasyon analizleri, incelenen aracı değişkenlerin müdahale ile ağrı değişimi arasındaki ilişkide anlamlı bir aracılık rolü üstlenmediğini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları mobil sağlık uygulamasının multipl skleroza sahip bireylerde nöropatik ağrı şiddetinde anlamlı bir azalma sağladığı; yaşam kalitesiyle ilişkili diğer değişkenlerde ise kısa vadede istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain associated with multiple sclerosis is a multidimensional symptom that negatively impacts quality of life and is commonly encountered in clinical practice. The aim of this study is to investigate the effects of a mobile health application, developed based on Bandura's Social Cognitive Theory, on pain intensity and quality of life in individuals diagnosed with MS. The research was conducted using a two-phase experimental design involving the development of the mobile health application and the implementation of an eight-week randomised controlled trial. The intervention group received the mobile health application structured within the framework of Social Cognitive Theory, while the control group continued with the standard care process. Pain levels, fatigue, sleep quality, health-promoting lifestyle behaviours, self-management, and quality of life variables were measured before and after the intervention. The findings showed a statistically significant reduction in pain levels in the intervention group. In contrast, no significant differences were found between the groups over time in fatigue, sleep quality, health-promoting lifestyle behaviours, self-management, and quality of life variables. Mediation analyses revealed that the examined mediating variables did not play a significant mediating role in the relationship between the intervention and pain change. Our research results show that the mobile health application provided a significant reduction in neuropathic pain levels in individuals with multiple sclerosis; however, no statistically significant change was detected in other variables related to quality of life in the short term.