Kronik non-spesifik bel ağrılı bireylerde dinamik nöromüsküler stabilzasyon egzersizlerinin ağrı, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of dynamic neuromuscular stabilization exercises on pain, posture and quality of life in individuals with chronic non-specific low back pain
- Tez No: 1014650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kronik non-spesifik bel ağrılı (KNBSA) bireylerde uygulanan Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) egzersizlerinin ağrı, postür ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında toplam 20 birey dahil edildi. Katılımcılar DNS grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba randomize edildi. Olguların başlangıçta sosyodemografik (yaş, medeni durum, eğitim durumu, sigara kullanımı) ve boy (cm), kilo (kg) ve vücut kitle indeksi (VKİ) gibi antropometrik ölçümleri kaydedildi. Katılımcıların ağrısı vizüel analog skalası ile, postüral durumu New York postür skalası (NYPS) ile, yaşam kalitesi ise SF-36 kısa form ile değerlendirildi. Lumbar bölgenin fleksiyon, sağ ve sol lateral fleksiyon ve ekstansiyon normal eklem hareket açıklığı gonyometri ile değerlendirildi. Bel ağrısına özgü engellilik değerlendirmesi Oswestry Disability İndeksi (ODİ) kullanıldı. Tüm değerlendirmeler 8 hafta sonra hem DNS hem de kontrol grubundaki katılımcılarda tekrar edildi. DNS grubundaki katılımcılara haftada 2 seans, 8 hafta boyunca DNS egzersizleri uygulandı. Kontrol grubundaki katılımcılara ise konvansiyonel fizyoterapi programı uygulandı. DNS egzersizleri, hissedilen ağrıyı kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak azalttı (p<0,05). DNS grubunda kontrol grubuna kıyasla eklem hareket açıklığı (EHA)'nda sağ lateral fleksiyon açısı anlamlı olarak yüksekti (p<0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırınca lumbar bölgenin fleksiyon, ekstansiyon ve sol lateral fleksiyon EHA değerlerinde istatisksel olarak fark yoktu (p>0,05). NYPS skorlarında kontrol grubuna kıyasla DNS grubunda anlamlı olarak iyileşme görüldü (p<0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ODİ skorlarında DNS grubunda anlamlı olarak iyileşme görüldü (p<0,05). SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinde, enerji ile sosyal fonksiyon alt parametrelerinde DNS grubu kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak değişirken (p<0,05), diğer alt parametrelerinde ise anlamlı değişiklik yoktu (p>0,05). Çalışmamızın sonucunda, KNSBA bireylerde DNS egzersizlerinin ağrı, fonksiyonel özür ve postür üzerinde anlamlı iyileşme sağladığı gösterilmiştir. Bu bulgular, DNS egzersizlerinin klinik uygulamalarda etkili bir tedavi yaklaşımı olarak kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) exercises on pain, posture, and quality of life in individuals with chronic non-specific low back pain (CNSLBP). A total of 20 individuals aged between 18 and 50 years were included in the study. Participants were randomized into two groups: the DNS group and the control group. At baseline, sociodemographic characteristics (age, marital status, education level, smoking status) and anthropometric measurements including height (cm), weight (kg), and body mass index (BMI) were recorded. Pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), postural status was evaluated with the New York Posture Scale (NYPS), and quality of life was assessed using the Short Form-36 (SF-36). Lumbar flexion, right and left lateral flexion, and extension ranges of motion were measured using a goniometer. Disability specific to low back pain was evaluated using the Oswestry Disability Index (ODI). All assessments were repeated after 8 weeks in both the DNS and control groups. Participants in the DNS group underwent DNS exercises twice a week for 8 weeks, while the control group received a conventional physiotherapy program. DNS exercises significantly reduced perceived pain compared to the control group (p<0.05). In the DNS group, the right lateral flexion angle of lumbar range of motion was significantly higher compared to the control group (p<0.05). No statistically significant differences were found between the groups in lumbar flexion, extension, and left lateral flexion range of motion values (p>0.05). NYPS scores showed a significant improvement in the DNS group compared to the control group (p<0.05). Similarly, ODI scores demonstrated a significant improvement in the DNS group compared to the control group (p<0.05). In the SF-36 quality of life scale, significant changes were observed in the energy and social functioning subparameters in the DNS group compared to the control group (p<0.05), while no significant differences were found in other subparameters (p>0.05). In conclusion, DNS exercises were shown to provide significant improvements in pain, functional disability, and posture in individuals with CNSLBP. These findings suggest that DNS exercises may be an effective treatment approach in clinical practice.