Üriner sistem enfeksiyonlarının erken tanısında mikrokoloni gözlem yönteminin araştırılması
Evaluation of the microcolony observation method for the early diagnosis of urinary tract infections
  1. Tez No: 1014670
  2. Yazar: SEVİNÇ VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada mikrokoloni yönteminin üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) etkenlerinin erken tanımlanması, kantitasyonu ve antimikrobiyal duyarlılık testi (ADT) sonuçlarının hızlı raporlanmasındaki başarısının rutin yöntemle karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandı. YÖNTEM: Çalışmaya toplam 525 idrar örneği dahil edildi ve örnekler rutin kültür ekimiyle eş zamanlı olarak mikrokoloni yöntemi ile besiyerine ekildi. Farklı ekim yöntemleri uygulanarak inkübasyonun 4., 6., 8., 10., 12. ve 16–18. saatlerinde stereomikroskop ile değerlendirme yapıldı. İdentifikasyon testleri VITEK MS PRIME ile ADT ise VITEK 2 sistemi ile çalışıldı. Mikrokoloni yöntemi ile rutin kültür sonuçları arasındaki ilişki PHI korelasyon katsayısı (r) ile, istatistiksel anlamlılık ise McNemar testi ile değerlendirildi ve p<0,001 anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Tüm yöntemlerde 4–12 saat değerlendirmelerinde rutin kültür ile mikrokoloni yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanırken (p<0,001); 16–18. saat değerlendirmelerinde p değerlerinde istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Gram-negatif bakterilerde 4. saatte %87 (128/147), Gram-pozitif bakterilerde 8. saatte %56 (27/48) ve mayalarda 4. saatte %44 (8/18) oranında tanımlama uyumu gözlendi. Mikrokolonilerden yapılan ADT'de kategorik uyum Gram-negatif bakterilerde 4. saatte %96,7 (2539/2625), Gram-pozitif bakterilerde ise 8. saatte %95,6 (150/159) olarak bulundu. Gram-negatif bakterilerde hata oranları kabul edilebilir sınırlarda saptanırken, Gram-pozitif bakterilerde büyük hata (%3,1) ve çok büyük hata (%2,5) oranlarının sınır değerlere yakın olduğu saptandı. SONUÇ: Mikrokoloni yöntemi, üriner sistem patojenlerinin erken tanımlanması ve ADT sonuçlarının daha kısa sürede elde edilmesi açısından umut verici bir yaklaşımdır. Ancak bazı bakterilerin yavaş üremesi erken sonuç vermenin önünde önemli bir engel oluşturduğundan yöntemin rutin laboratuvar uygulamalarındaki etkinliğinin ve standardizasyonunun ortaya konulabilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to evaluate the performance of the microcolony method in the early identification, quantification, and rapid reporting of antimicrobial susceptibility testing (AST) results for urinary tract infection (UTI) pathogens by comparing it with the conventional culture method. MATERIALS AND METHODS: A total of 525 urine samples were included in the study, and the samples were inoculated onto culture media using the microcolony method simultaneously with routine culture plating. Different inoculation techniques were applied, and evaluations were performed at the 4th, 6th, 8th, 10th, 12th, and 16–18th hours of incubation using stereomicroscopy. Identification tests were performed using VITEK MS PRIME, while AST was carried out using the VITEK 2 system. The relationship between the microcolony method and routine culture results was evaluated using the PHI correlation coefficient (r), and statistical significance was assessed with the McNemar test, with p<0.001 considered statistically significant. RESULTS: A statistically significant correlation was observed between the routine culture and microcolony methods in all 4–12 hour evaluations (p<0.001), whereas no statistically significant difference was detected in the 16–18 hour evaluations. Identification concordance was observed at a rate of 87% (128/147) for Gram-negative bacteria at the 4th hour, 56% (27/48) for Gram-positive bacteria at the 8th hour, and 44% (8/18) for yeasts at the 4th hour. In AST performed from microcolonies, categorical agreement was found to be 96.7% (2539/2625) for Gram-negative bacteria at the 4th hour and 95.6% (150/159) for Gram-positive bacteria at the 8th hour. Error rates in Gram-negative bacteria were within acceptable limits, whereas major error (3.1%) and very major error (2.5%) rates in Gram-positive bacteria were found to be close to the acceptable threshold values. CONCLUSION: The microcolony method appears to be a promising approach for the early identification of urinary tract pathogens and for obtaining AST results in a shorter time. However, since the slow growth characteristics of some microorganisms constitute a significant limitation for obtaining early results, larger-scale studies are needed to establish the effectiveness and standardization of this method in routine laboratory practice.