The role of referandums in the constitutional crises
Anayasal krizlerde referandumların rolü
- Tez No: 1014680
- Danışmanlar: PROF. DR. GAVİN PHİLLİPSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Durham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
Özet
Son otuz yılda referandumların kullanımı kayda değer ölçüde artmıştır. Birleşik Krallık ve Türkiye'de yakın dönemde gerçekleştirilen referandumlar, değişim ve siyasi belirsizlik dönemlerinde referandumlara belirgin bir yönelimin tipik olduğunu desteklemektedir. Bu tez, Türkiye ve Birleşik Krallık örneklerinde anayasal krizler bağlamında referandumların rolünü incelemeyi amaçlamakta ve özellikle Türkiye'de uzun yıllar yürürlükte kalan parlamenter sistemin başkanlık sistemiyle değiştirilmesine yol açan 2007 ve 2017 referandumları ile Birleşik Krallık'taki Brexit sürecine odaklanmaktadır. Bu çerçevede şu temel sorular gündeme gelmektedir: Referandumlar, özellikle kriz dönemlerinde, anayasal nitelikteki temel sorunlara ne ölçüde ve hangi yollarla çözüm sunmaktadır? Bir referandum anayasal bir krizin tetiklenmesine ve/veya derinleşmesine nasıl katkıda bulunur? Bir referandumun usulüne uygun şekilde yürütülmesi nasıl olmalıdır? Bu sorulara tatmin edici yanıtlar verebilmek amacıyla Birinci Bölüm, referandumların kullanımına ilişkin farklı yaklaşımlara kapsamlı bir giriş sunmakta ve ayrıca çalışmanın amacı, kapsamı ve önemi ortaya konulmaktadır. İkinci Bölüm, Türkiye'de 2007 yılında gerçekleştirilen referandumu, krizi çözücü bir araç olarak sınıflandırarak incelemektedir. Üçüncü Bölüm, önemli anayasal krizler yaratan Türkiye'deki son başkanlık sistemi referandumunu ele almaktadır. Dördüncü Bölüm ise Birleşik Krallık'ın onlarca yıldır karşılaşmadığı ölçekte anayasal, hukuki ve siyasi bir meydan okuma teşkil eden Brexit sürecine odaklanmaktadır. Son bölümde ise gelecekte gerçekleştirilecek referandumların usulüne uygun şekilde yürütülmesine ilişkin sonuç ve önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of referendums has significantly increased for over the past three decades. Recent referendums held both in the UK and Turkey support the argument that a sharp increase in the referendum is typical in periods of change and political uncertainties. This dissertation aims to examine the role of referendums in the constitutional crises in the cases of Turkey and the UK by particularly focusing on Turkey's 2007 and 2017 referendums which replaced its long-lasting parliamentary system with presidential one, and the Brexit in the UK. At this point, pertinent questions arise: To what extent, and, in what ways do referendums provide constitutional solutions to the main issues particularly during crisis periods? How does a referendum contribute to trigger and/or deepen a constitutional crisis? What is good conduct of a referendum? In order to give satisfying answers to these questions, Chapter One provides a comprehensive introduction on the varying perspectives regarding the use of referendums. The objective, scope and significance of study is also provided. Chapter Two examines Turkey's 2007 referendum by classifying it as a crisis-resolving instrument. Chapter Three discusses Turkey's recent presidential system referendum which has created significant constitutional crises. Chapter Four focuses on Brexit since it is constitutional, legal and political challenge of a size the UK has not witnessed for decades. The last chapter provides a conclusion and recommendations as to the good conduct of future referendums.