An investigation of the first aid knowledge levels of the students and staff of the University of Portsmouth
Portsmouth Üniversitesi öğrencileri ve personelinin ilk yardım bilgi düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 1014704
  2. Yazar: BETÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. JESSİCA ROBERTS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Lıncoln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Portsmouth Üniversitesi (UoP) öğrencileri ve çalışanları arasında ilk yardım bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüş betimleyici ve nicel bir araştırma sunmaktadır. Araştırmanın örneklemini, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 538 öğrenci ve çalışan oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 24 sorudan oluşan çevrim içi bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde, Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS) 25.0 kullanılarak yüzde-frekans dağılımları ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %60,6'sı kadın, %37,7'si erkektir. İlk yardım uygulamalarına yönelik sorulara verilen yanıtlar incelendiğinde, hem öğrencilerin hem de personelin orta düzeyde ilk yardım bilgisine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, elektrik yanıklarının tedavisi konusunda yüksek düzeyde bilgiye sahip oldukları, ancak kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) konusunda bilgi düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %62,6'sının daha önce ilk yardım eğitimi aldığı belirlenmiş olup, katılımcıların ilk yardım bilgi düzeyleri ile daha önce ilk yardım eğitimi alma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < 0,001). Bununla birlikte, acil bir durumda yardıma ihtiyaç duyan bir kişiye ilk yardım uygulama konusunda hem öğrencilerin hem de personelin özgüven düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Katılımcıların ilk yardım uygulama motivasyonunu etkileyen temel faktörün, yanlış uygulama yapma endişesi olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencileri ve çalışanlarının ilk yardım uygulama konusundaki özgüvenlerini ve bilgi düzeylerini artırmak amacıyla simülasyon temelli eğitimlerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper offers descriptive and quantitative study to evaluate the knowledge of first aid among the students and employees of the University of Portsmouth (UoP). The sample of the study consists of a total of 538 students and employees who agreed to participate in the research. The data was collected using an online questionnaire form consisting of 24 questions prepared by the researcher. Percentage frequency and chi-square tests were applied via Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 programme for data analysis. According to the results of the research, 60.6% of the participants were women and 37.7% were men. On observing the answers to first aid practice questions, it was found that both students and staff had a medium level of knowledge in first aid. Moreover, it was observed that they possessed a high level of knowledge in administering treatment for electrical burns, but a low level of knowledge in cardiopulmonary resuscitation (CPR). In total, 62.6% was trained in first aid; the relationship between the first aid knowledge level of the participants and prior first aid training was found to be statistically significant (p < 0.001). In addition, the confidence levels of both students and staff in providing first aid to someone in need during an emergency situation were low. The main factor affecting the motivation of the participants to provide first aid was identified as worries with regard to misapplication. Simulation training is recommended to increase the self- confidence and knowledge level of university students and employees in providing first aid.