Biodentine'nin sekizinci jenerasyon dentin adeziv ajanı ile kompozit rezine bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of biodentine to composite resin using an eighth-generation dentin adhesive agent
  1. Tez No: 1014726
  2. Yazar: MERVE ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ENES ODABAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kalsiyum silikat esaslı bir materyal olan Biodentine üzerine, iki aşamalı self-etch adeziv sistem ile sekizinci jenerasyon universal adeziv sistemin (etch-and-rinse ve self-etch modları) uygulanmasını takiben yerleştirilen akışkan ve kondanse edilebilir kompozit rezinlerin makaslama bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada, 30 mm yüksekliğinde ve 22 mm çapında, merkezinde 4 mm çapında ve 2 mm derinliğinde boşluklar bulunan toplam 180 adet akrilik blok hazırlanmıştır. Oluşturulan boşluklara Biodentine materyali, üretici firmanın talimatları doğrultusunda yerleştirilmiş ve materyalin sertleşmesi için örnekler 37 °C'de 24 saat süreyle etüvde bekletilmiştir. Sertleşmenin tamamlanmasının ardından örnekler, uygulanacak adeziv sistem tipine göre üç ana gruba ayrılmıştır (n=60). Her bir ana grup, kullanılacak restoratif materyal tipine göre akışkan kompozit rezin ve kondanse edilebilir kompozit rezin olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır (n=30). Tüm örneklere adeziv sistemler ve kompozit rezinler uygulandıktan sonra, numuneler 37 °C'de 24 saat süreyle etüvde bekletilmiştir. Makaslama bağlanma dayanım değerleri, universal test cihazı kullanılarak ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Biodentine üzerine uygulanan kompozit rezinlerin makaslama bağlanma dayanımı değerlerinin, kullanılan adeziv sistem tipi ve kompozit rezin türüne bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, universal adeziv sistem uygulanan grupların genel olarak daha yüksek bağlanma dayanımı değerleri sergilediği gözlenmiştir. Akışkan ve kondanse edilebilir kompozit rezinler arasında ise makaslama bağlanma dayanımı açısından benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, Biodentine ile kompozit rezinler arasındaki bağlanmanın, altıncı ve sekizinci jenerasyon adeziv sistemler kullanıldığında benzer performans gösterdiği belirlenmiştir. Bu bulgular, klinik uygulamalarda uygun materyal seçiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the shear bond strength of flowable and packable resin composites placed on a calcium silicate–based material, Biodentine, following the application of a two-step self-etch adhesive system and an eighth-generation universal adhesive system (applied in both etch-and-rinse and self-etch modes). In this study, a total of 180 acrylic blocks measuring 30 mm in height and 22 mm in diameter, each containing a central cavity with a diameter of 4 mm and a depth of 2 mm, were prepared. The cavities were filled with Biodentine™ according to the manufacturer's instructions, and the specimens were stored in an incubator at 37 °C for 24 hours to allow complete setting of the material. After the setting period, the specimens were divided into three main groups based on the type of adhesive system used (n=60). Each main group was further subdivided into two subgroups according to the type of restorative material applied: flowable composite resin and packable composite resin (n=30). Following the application of the adhesive systems and composite resins, all specimens were stored in an incubator at 37 °C for 24 hours. Shear bond strength values were measured using a universal testing machine, and the obtained data were statistically analyzed. According to the results of the study, no statistically significant differences were found in the shear bond strength values of composite resins applied over Biodentine with respect to the type of adhesive system or composite resin used. However, the groups in which the universal adhesive system was applied generally exhibited higher bond strength values. Similar shear bond strength values were observed between flowable and packable composite resins. In conclusion, the bonding performance between Biodentine and composite resins was found to be similar when sixth- and eighth-generation adhesive systems were used. These findings highlight the importance of appropriate material selection in clinical practice.