Öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of the health literacy levels of pre-service teachers
  1. Tez No: 1014763
  2. Yazar: SAMİYE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER İDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlık düzeylerini inceleyerek, çeşitli değişkenler açısından nasıl farklılaştığını ve sağlık okuryazarlığı ve alt boyutları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan toplam 440 (353 kız, 87 erkek) öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adayları uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın verileri, Demografik Bilgi Formu ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ile toplanmıştır. Öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlık düzeylerini ortaya koymak için betimsel istatistikler kullanılmıştır. Sağlık okuryazarlığı düzey karşılaştırmaları yapılırken iki değere sahip olanlara ait karşılaştırmalar bağımsız örneklemler t-testi, üç ve daha fazla değere sahip olanlar ANOVA ile analiz edilmiştir. Ölçeğin boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile test edilmiştir. Öğretmen adaylarının sağlık okuryazarlığı düzeyinin sorunlu/sınırlı düzeyde olduğu görülmüştür. Ölçeğin alt boyutlarında ve okuduğu bölüme, sınıf düzeyine, alkol kullanma durumuna, günlük spor yapma durumuna ve hekim seçme hakkını bilme durumuna göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılık görülmüştür. Bunun yanında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara kullanma, günlük spor yapma, sağlık okuryazarlığı dersi alma ve kronik hastalığı bulunma durumuna göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bu nedenle, sağlık okuryazarlığı becerileri tek bir dersin sınırlarından çıkarılıp, öğretmenlik meslek bilgisi uygulamalarına entegre edilerek deneyimsel öğrenme yoluyla kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the health literacy levels of pre-service teachers, to reveal how these levels differ in terms of various variables, and to investigate the relationship between health literacy and its sub-dimensions. The research was conducted using a cross-sectional survey model, which is a quantitative research method. The sample of the study consists of a total of 440 pre-service teachers (353 female, 87 male) studying at Amasya University Faculty of Education. The pre-service teachers were selected using the convenience sampling. The data of the study were collected using a Demographic Information Form and the Turkish Health Literacy Scale. Descriptive statistics were used to determine the health literacy levels of the pre-service teachers. In the comparison of health literacy levels, the independent samples t-test was used for variables with two categories, while ANOVA was used for variables with three or more categories. The relationships between the dimensions of the scale were tested using Pearson correlation analysis. It was observed that the overall health literacy level of the pre-service teachers was at a problematic/limited level. Significant differences were observed in some sub-dimensions of the scale based on the department of study, grade level, alcohol consumption status, daily exercise habits, and awareness of the right to choose a physician. On the other hand, no significant differences were found in terms of age, gender, body mass index, smoking, daily exercise, having taken a health literacy course, and the presence of a chronic disease. Therefore, health literacy skills should be expanded beyond the boundaries of a single course and imparted through experiential learning by integrating them into professional teaching knowledge practices.