Çanakkale ili Merkez ilçesi Tahtacı Türkmenleri ağzı
The dialect of the Tahtaci Turkmens in the Central district of Çanakkale province
- Tez No: 1014767
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VEFA NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, daha önce müstakil bir çalışma yapılmamış olan Çanakkale İli Merkez İlçesinde yaşayan Tahtacı Türkmenlerinin kullandığı yöresel ağız özelliklerinin ses ve şekil bilgisinin belirlenmesi ve söz varlığının Eski Türkçe ile karşılaştırılması ele alınmıştır. Çalışma; ses bilgisi, şekil bilgisi, tespit edilen eskicil sözcüklerin Eski Türkçenin söz varlığı ile artzamanlı olarak karşılaştırılması ve çeviriyazı (transkripsiyon) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Tezin girişinde Çanakkale'nin tarihi, nüfusu, coğrafi yapısı ve konumundan bahsedilmiştir. ''Ses Bilgisi'' bölümünde Çanakkale ili Merkez ilçesinde yaşayan Tahtacı Türkmenlerinden derlenen sözlü malzemenin yardımıyla ses bilgisi özellikleri,“Şekil Bilgisi”bölümünde ise yöreye ait karakteristik şekil bilgisi özellikleri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise yörede tespit edilen eskicil öğelerin sınıflandırılması yapılmış, özellikle unutulmaya yüz tutmuş ya da kullanımının azalması ile unutulması muhtemel sözcüklere yer verilmiş ve Eski Türkçe ile artzamanlı olarak karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Son bölümde ise ilgili köylerden derlenen sözlü malzemenin transkribe edilmiş metinlerine yer verilmiştir. Bununla birlikte derleme metinlerinden hareketle sözlük bölümü hazırlanmıştır. Son olarak çalışmamızı yazarken faydalandığımız kaynakların künyelerine, kaynak kişiler ve saha aşamasında çekilen görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the local dialect features used by the Tahtacı Turkmens living in the central district of Çanakkale province, a subject that has not previously been addressed as an independent study. The study aims to identify the phonological and morphological characteristics of these dialects and to compare their vocabulary with Old Turkic from a diachronic perspective. The research consists of four main sections: phonology, morphology, the diachronic comparison of archaic lexical items identified in the dialect with the vocabulary of Old Turkic, and transcription. In the introduction, general information about the history, population, geographical structure, and location of Çanakkale is provided. In the“Phonology”section, the phonological features of the dialect are presented based on oral data collected from Tahtacı Turkmens living in the central district of Çanakkale. In the“Morphology”section, the characteristic morphological features specific to the region are analyzed. In the third section, the archaic elements identified in the region are classified; particular attention is given to words that are becoming obsolete or are likely to be forgotten due to decreased usage, and these are compared diachronically with Old Turkic. In the final section, the transcribed texts of the oral data collected from the relevant villages are presented. In addition, a glossary has been prepared based on the compiled texts. Finally, the study includes the bibliographic references used, information about the informants, and the visuals obtained during the fieldwork process.