İş yaşam dengesinin iş tatminine etkisinde etik iklim ve psikolojik dayanıklılığın rolü: Turizm sektöründe bir inceleme
The role of ethical climate and psychological resilience in the effect of work-life balance on job satisfaction: A study in the tourism sector
  1. Tez No: 1014766
  2. Yazar: AYŞENUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yaşam dengesinin iş tatmini üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide etik iklim ile psikolojik dayanıklılığın rolünü ortaya koymaktır. Turizm sektörü gibi emek yoğun ve çalışma temposu yüksek alanlarda, çalışanların iş ve özel yaşamları arasında denge kurmakta zorlandıkları görülmektedir. Bu durumun iş tatmini üzerinde belirleyici etkiler yarattığı düşünülmektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, turizm sektöründe çalışan 393 bireyden çevrim içi anket tekniğiyle toplanmış; iş yaşam dengesi, iş tatmini, etik iklim ve psikolojik dayanıklılığı ölçmeye yönelik ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve Process Macro analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, iş yaşam dengesinin iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca etik iklim ve psikolojik dayanıklılığın iş tatmini ile anlamlı ilişkiler sergilediği belirlenmiştir. Değişkenlerin rolleri incelendiğinde; iş yaşam dengesi ile iş tatmini arasındaki ilişkide etik iklim ve psikolojik dayanıklılığın düzenleyici (moderator) bir role sahip olmadığı; ancak aracı (mediator) bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Analizler, etik iklimin bu ilişkide tam aracı, psikolojik dayanıklılığın ise kısmi aracı rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, turizm sektöründe çalışan bireylerin iş tatmininin iş yaşam dengesi ile yakından ilişkili olduğunu ve bu ilişkide örgütsel ve bireysel kaynakların (etik iklim ve dayanıklılık) kilit bir mekanizma olarak işlev gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of work-life balance on job satisfaction and to reveal the role of ethical climate and resilience in this relationship. In labor-intensive fields with high work intensity such as the tourism sector, it is observed that employees have difficulty in establishing a balance between their work and private lives. This situation is thought to have decisive effects on job satisfaction. The research was carried out using quantitative research methods. Data were collected from 393 individuals working in the tourism sector using an online survey technique; scales measuring work-life balance, job satisfaction, ethical climate, and resilience were used. The obtained data were evaluated with correlation, regression, and Process Macro analyses. Research findings show that work-life balance has a significant effect on job satisfaction. In addition, it was determined that ethical climate and resilience exhibited significant relationships with job satisfaction. When the roles of the variables were examined, it was concluded that ethical climate and resilience did not have a moderating role in the relationship between work-life balance and job satisfaction; however, they assumed a mediating role. The analyses reveal that ethical climate plays a full mediating role, and resilience plays a partial mediating role in this relationship. In conclusion, this study demonstrates that the job satisfaction of individuals working in the tourism sector is closely related to work-life balance and that organizational and individual resources (ethical climate and resilience) function as a key mechanism in this relationship.