İlaç sektöründe marka değeri ve imajının algılama haritaları ile konumlandırılması
Positioning of brand value and image in the pharmaceutical sector through perceptual maps
  1. Tez No: 1014778
  2. Yazar: ŞERMİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ASUMAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz rekabetçi pazar yapısında markalar, işletmeler için yalnızca ayırt edici bir unsur olmanın ötesinde, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlayan stratejik varlıklar hâline gelmiştir. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen ilaç sektöründe ise markaların tüketicilerin zihninde nasıl algılandığı ve hangi özelliklerle konumlandığı büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren reçetesiz (Over-The-Counter, OTC) ilaç markalarının belirlenen değişkenler çerçevesinde tüketici algılarına göre konumlarını belirlemek ve bu konumları algılama haritaları aracılığıyla ortaya koymaktır. Araştırma nicel desenle yürütülmüş olup veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın evrenini Ankara ilinde ikamet eden ve reçetesiz ilaç kullanma deneyimine sahip bireyler oluşturmaktadır. Örneklem, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 425 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı literatür doğrultusunda geliştirilmiş ve uzman görüşleri alınarak son hâline getirilmiştir. Araştırmada belirlenen boyutlar incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda anketin geçerlilik ve güvenirliği Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile test edilmiş; markaların algısal konumlarının belirlenmesinde Çok Boyutlu Ölçekleme (MDS) analizi kullanılmış ve markaların algısal konumlarında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Analiz sonuçları, incelenen on beş reçetesiz (OTC) ilaç markasının bilgi düzeyi, yan etki, önceki deneyim, tavsiye, sürdürülebilir etkinlik, marka farkındalığı, algılanan kalite, marka imajı, marka sadakati, marka çağrışımları, marka güveni ve marka değeri boyutlarında tüketiciler tarafından farklı biçimlerde konumlandırıldığını göstermektedir. Ayrıca bazı markaların güven ve kalite ekseninde güçlü bir algısal konuma sahip olduğunu, bazılarının ise farkındalık ve deneyim boyutlarında ayrıştığını ortaya koymaktadır. İlaç sektöründe faaliyet gösteren firmaların marka konumlandırma stratejilerini tüketici algılarını merkeze alarak yapılandırmaları, güven ve kalite algısını güçlendirmeleri, bilgilendirme faaliyetlerini artırmaları ve algılama haritalarını stratejik karar süreçlerinde etkin biçimde kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive market environment, brands have evolved beyond being merely distinguishing elements for businesses and have become strategic assets that provide sustainable competitive advantage. In the pharmaceutical sector, which directly affects human health, how brands are perceived in consumers' minds and how they are positioned based on their attributes are of great importance. The aim of this study is to determine the positions of over-the-counter (OTC) pharmaceutical brands operating in Turkey based on consumer perceptions within the framework of specified variables and to present these positions through perceptual maps. The research was conducted using a quantitative design, and the data were collected through a survey method. The population of the study consists of individuals residing in Ankara who have experience using over-the-counter medications. The sample comprises 425 participants selected through convenience sampling. The data collection instrument was developed based on the literature and finalized with expert opinions. The dimensions identified within the scope of the research were examined. Based on the obtained data, the validity and reliability of the scale were tested using Confirmatory Factor Analysis (CFA). In addition, Multidimensional Scaling (MDS) analysis was employed to determine the perceptual positions of the brands, and it was found that there are significant differences in these positions. The results indicate that the fifteen OTC pharmaceutical brands examined are positioned differently by consumers across dimensions such as knowledge level, side effects, previous experience, recommendation, sustained effectiveness, brand awareness, perceived quality, brand image, brand loyalty, brand associations, brand trust, and brand equity. Furthermore, the findings reveal that some brands hold strong perceptual positions in terms of trust and quality, while others differentiate themselves in terms of awareness and experience. It is recommended that companies operating in the pharmaceutical sector structure their brand positioning strategies by focusing on consumer perceptions, strengthen perceptions of trust and quality, enhance informational activities, and effectively utilize perceptual maps in their strategic decision-making processes.