Pencere doğramalarının gelişimi: Ahşap ve polimer (PVC) pencere doğramalarında tasarım, üretim ve uygulama hataları
  1. Tez No: 101477
  2. Yazar: ÜLGER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TOYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, binalarda ısı kayıplarının en aza indirgenmesi, malzeme ve kaynak sarfiyatlarını önleme amaçlarıyla, bina dış kabuğu elemanı olan pencerelerin tasarım, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde rastlanan hatalar tesbit edilerek, alan çalışmasıyla desteklenmiştir. Altı ana bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde, pencere doğramaları konusunun seçilme nedenleri, araştırma boyunca izlenecek çalışma yöntemleri ve elde edilmesi hedeflenen sonuçlar anlatılmıştır. İkinci bölümde, bu konuda yapılmış diğer çalışmalardan kısaca sözedilip, pencerenin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Pencere doğramasını oluşturan elemanlar ve malzemeler anlatılmış, yakın geçmişte kullanılan pencere doğraması sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ahşap ve polimer pencere doğrmalan, pencere sistemindeki alt ikili ilişkiler bağlamında incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ahşap ve polimer pencere doğramalarında tasarım, üretim, uygulama ve bakım süreçlerinde yapılan hatalar ve oluşan hasarlar, fotoğraflarla anlatılmaktadır. Beşinci bölümde, alan çalışması sonucunda elde edilen veriler irdelenmekte ve ülkemizde alınan ısı yaktım önlemlerine ilişkin yönetmelikler incelenmektedir. Tezin son bölümünde ise, pencere doğramalarında hasara neden olan etkenler sıralanıp, bunların neden olduğu kayıplar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study windows are examined from the point of view design, production, montage, and usage presses point of view by using photograps and drawings. Aim of this study is prevent to waste of energy and natural sources. Thesis contains six chapters: In the first chapter of the thesis; aim of study, research methods and targets are explained. In the second chapter, other studies and literature about windows are summarized. Window components and materials are introduced. History and development of windows are explained by using some photograps and drawings In the third chapter, wooden and polymer windows are researched with relations between other components of construction using by analytical method. In the fourth chapter, correct and incorrect wooden and polymer window examples are shown. In the fifth chapter, result of preceding chapters are evaluated. Precautions and regulations about windows and insulation in Turkey are discussed. Last chapter of this thesis contains actors, which are constitute damage and Mure in a building. Casuallity of energy and natural sources are evaluated world wide.