Webquest destekli matematiksel olasılık ve istatistik öğretiminin özel yetenekli öğrencilerin istatistiksel okuryazarlık düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of webquest-supported mathematical probability and statistics instruction on the statistical literacy levels of gifted students
  1. Tez No: 1014789
  2. Yazar: BEYZA YEŞİM TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NUR ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı WebQuest etkinlikleri ile desteklenen matematiksel olasılık ve istatistik öğretiminin öğrencilerin istatistiksel okuryazarlık düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel ve nitel yaklaşımların birlikte planlandığı bir model kullanılmıştır. Nicel kısım için araştırmanın amacına uygun olarak ön-test son-test tek grup deneysel desen, nitel kısım için durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan bir bilim sanat merkezinin ÖYG programında öğrenim gören 20 özel yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde örneklem grubunun kolay ulaşılabilir olması dikkate alınmış, ayrıca çalışma ölçüt örnekleme yöntemi ile güçlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma ön-test, son-test uygulamaları ve öğretim süreci ile birlikte toplam 6 haftada tamamlanmıştır. Araştırmada ön-test ve son-test uygulamaları için“İstatistik Okuryazarlık Ölçeği”, son-test uygulamasına ek araştırmacı tarafından hazırlanan“Olasılık ve İstatistik Başarı Testi”uygulanmıştır. Uygulama süreci içerisinde öğrencilere her hafta bir WebQuest etkinliği gerçekleştirilecek şekilde WebQuest etkinlikleri ile desteklenen matematiksel olasılık ve istatistik öğretimi yapılmıştır. Süreç içerisinde öğrencilerin etkinliklerine katılım düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından gözlem notları alınmış ve etkinliklerin sonunda öğrencilerden uygulanan etkinliklerine yönelik yansıtıcı rapor oluşturmaları istenmiştir. Veri çeşitliliğini ve derinliğini arttırmak amacıyla süreç sonunda kendi düşüncelerini açıkça paylaşabilen öğrencilerden WebQuest yaklaşımı ile oluşturulmuş etkinliklere dair görüşler alınmıştır. İstatistiksel Okuryazarlık Ölçeğinden elde edilen nicel veriler JAMOVİ programı kullanılarak analiz edilmiş, Olasılık ve İstatistik Başarı Testinden elde edilen veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan rubrik çerçevesinde değerlendirilmiştir. Gözlem notları tematik analiz, yansıtıcı raporlar içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulgularından elde edilen veriler doğrultusunda WebQuest destekli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin istatistiksel okuryazarlık becerileri üzerinde olumlu anlamda etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gözlem notları ve yansıtıcı raporlar sonucu öğretim süreci içerisinde öğrencilerin akademik/bilişsel ve duyuşsal alanlarda belirli kazanımlar elde ettiği belirlenmiştir. Bu kazanımların yanında gerçekleştirilen öğretim süreci içerisinde öğrenciler açısından yaşanılan zorluklar tespit edilmiştir. Öğretim süreci sonunda öğrencilerden alınan görüşler genel olarak olumlu yönde olup, görüşlerin yapılan çalışmaya değer kattığı açıkça gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching mathematical probability and statistics, supported by WebQuest activities, on students' statistical literacy levels. A model combining quantitative and qualitative approaches was used in the research. For the quantitative part, a pre-test post-test single-group experimental design was adopted, in accordance with the research objective, and for the qualitative part, a case study design was used. The study group consisted of 20 gifted students enrolled in the Gifted and Talented Program at a science and art center in northwestern Turkey during the 2024-2025 academic year. Ease of access to the sample group was considered in determining the participants, and the study was further strengthened by using criterion sampling. The research was completed in a total of 6 weeks, including pre-test and post-test applications and the teaching process. The“Statistical Literacy Scale”was used for the pre-test and post-test applications, and a“Probability and Statistics Achievement Test”prepared by the researcher was administered in addition to the post-test application. During the implementation process, mathematical probability and statistics instruction was provided, supported by WebQuest activities, with students completing one WebQuest activity each week. Observation notes were taken by the researcher to determine the students' participation levels in the activities, and students were asked to create reflective reports on their experiences at the end of the activities. To increase data diversity and depth, opinions were collected from students who could openly share their thoughts on the activities created using the WebQuest approach. Quantitative data obtained from the Statistical Literacy Scale were analyzed using the JAMOVI program, and data obtained from the Probability and Statistics Achievement Test were evaluated within the framework of a rubric prepared by the researcher. Observation notes were analyzed using thematic analysis, and reflective reports were analyzed using content analysis. Based on the quantitative findings of the research, it was concluded that the WebQuest-supported learning approach had a positive effect on students' statistical literacy skills. Observation notes and reflective reports revealed that students achieved certain gains in academic/cognitive and affective domains during the instruction process. In addition to these gains, difficulties experienced by students during the instruction process were also identified. The feedback received from students at the end of the teaching process was generally positive, and it was clearly observed that their opinions added value to the study.