Webquest destekli işbirlikçi öğrenme yönteminin matematik dersindeki tutum ve erişiye etkisi
The Effects of webquest assisted cooperative learning method on the attitudes and achievement towards mathematics lesson
  1. Tez No: 187071
  2. Yazar: REMZİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYTAÇ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZETWEBQUEST DESTEKLİ İŞBİRLİKÇİ ÖĞRENME YÖNTEMİNİN MATEMATİKDERSİNDEKİ TUTUM VE ERİŞİYE ETKİSİKILIÇ, RemziYüksek Lisans-2007İlköğretim Anabilim DalıSınıf Öğretmenliği Bilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Aytaç KURTULUŞAraştırmanın temel amacı, Webquest destekli işbirlikçi öğrenme yönteminin 5.sınıföğrencilerinin matematik erişi düzeylerinde ve matematik tutumlarında bir etkiyesahip olup olmadığını belirlemektir. Araştırma 2006-2007 öğretim yılında Niğde ilmerkezinde bulunan Dumlupınar İlköğretim Okulu 5. sınıflarında öğrenim gören 67öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma hem betimsel, hem de deneyselyöntemin kullanıldığı bir çalışmadır. Önce betimsel yöntem ile ilköğretim beşinci sınıföğrencilerinin matematik dersine yönelik tutumları ve erişi düzeyleri belirlenmiş, sonradeneysel yönteme geçilerek ?Webquest Destekli İşbirlikçi Öğrenme Yönteminin? 5. sınıföğrencilerinin matematik dersine ilişkin erişi düzeylerine ve tutumlarına olan etkisiincelenmiştir.Araştırmada iki deney bir kontrol grubu olmak üzere üç grup oluşturulmuştur.Gruplar oluşturulduktan sonra hangi grubun ?webquest destekli işbirlikçi öğrenmegrubu?, hangi grubun ?işbirlikçi öğrenme grubu? ve hangi grubun kontrol grubuolacağına tesadüfi olarak karar verilmiştir. Araştırmada veriler üç ölçek yardımı iletoplanmıştır. Bunlardan birincisi, öğrencilerinin matematik dersi erişi düzeylerinibelirlemeyi amaçlayan ?Matematik Dersi Başarı Testi?dir. İkincisi Baykul (1990)tarafından geliştirilen öğrencilerin matematik dersine yönelik tutumlarınıbelirlemeyi amaçlayan ?Matematik Tutum Ölçeği?dir. Üçüncüsü ise gruplarındenkleştirilmesinde yararlanılan ?Kişisel Bilgi Formu?dur. Araştırmada verilerfrekans, yüzdelikler, ilişkisiz ölçümlerde t- testi, ilişkisiz ölçümler için varyansanalizi, ilişkili ölçümlerde t-testi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş bunun içinSPSS for Windows istatistiksel paket programı kullanılmıştır.Araştırma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda, webquest destekli işbirlikçiöğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencileri ile işbirlikçi öğrenme ve kontrolgrubu öğrencilerinin matematik başarı testi son test puan ortalamaları arasında webquestdestekli işbirlikçi öğrenme yöntemi lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür. Öğrencilerinsontest tutum puanları incelendiğinde de webquest destekli işbirlikçi öğrenme, işbirlikçiöğrenme ve kontrol grubu öğrencilerinin sontest tutum puanlarının webquest destekliişbirlikçi öğrenme yöntemi öğrencileri lehine farklılaştığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlardoğrultusunda webquest destekli işbirlikçi öğrenme yönteminin öğrencilerin matematikdersindeki erişi düzeylerini ve tutumlarını yükseltmede bir faktör olduğu sonucunaulaşılmıştır. Ayrıca tez, uygulayıcı ve araştırmacılar için önerilerde içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF WEBQUEST ASSISTED COOPERATIVE LEARNING METHODON THE ATTITUDES AND ACHİEVEMENT TOWARDS MATHEMATICS LESSONKILIÇ, RemziGraduate - 2007Department of Primary EducationProgram in Primary School EducationAdvisor: Assistant Professor Dr. Aytaç KURTULUŞMain purpose of the research is to find out if Webquest assisted cooperative learningmethod has any effects on the mathematics attitudes and mathematics achievement level of 5thgrade students. The research was carried out during 2006-2007 school year on 67 students of 5thgrade attending Dumlupınar Primary School located in the centre of Niğde. In this research bothdescriptive and experimental methods were used. First, mathematics attitudes and mathematicsachievement level of 5th grade students were ascertained via descriptive method and then withthe help of experimental method, the effect of ?Webquest assisted cooperative learning method?on achievement levels and attitudes of 5th grade students regarding mathematics was examined.Three groups-two experimental and a control - were formed in the research.Following the formulation of three groups, it was coincidentally decided which groupwould be the ?Webquest assisted cooperative learning group?, which groups to be?cooperative learning group? and control group. The data were collected by means of threescales. The first scale is ?Mathematics Success Test? which aimed to measure thestudents? academic success level of mathematics. The second is ?MathematicsAttitude Scale? which was developed by Baykul (1990) and aimed to find outstudents? attitudes towards mathematics. And the third one was the ?Personal DataForm? which was utilized to balance the groups. Data, frequency and rates in theresearch were analyzed using t test and variance analyses in irrelevant measurementsand using t - test methods in relevant measurements and SPSS for Windowsstatistical program was utilized for these measurements.According to the findings of the research it was seen that there was a significantdifference in favor of webquest assisted cooperative learning method between thepost-test score means of mathematics success test of the students in the cooperativelearning and control group and those in the experimental group to which thewebquest assisted cooperative learning method was applied. When the post-testattitude scores of the students were reviewed it was observed that the post-testattitude scores of the students of webquest assisted cooperative learning, cooperativelearning and the control group differentiated in favor of students of webquest assistedcooperative learning. Accordingly, webquest assisted cooperative learning method hasturned out to be a factor which helps students? achievement levels and attitudes improve atmathematics course. This study includes recommendations both for practitioners andresearchers, as well.