Ahlaki bir kriter olarak empati: Ahlak eğitimine empati temelli bir yaklaşım
Empathy as a moral cri̇teri̇on: A uni̇versal approach tomoral educati̇on as empathy
- Tez No: 1014791
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Ahlak eğitimi, bireylerin etik değerleri öğrenmesi, anlamlandırması ve bu değerlere uygun davranışlar geliştirmesi için önemli bir araçtır. Bununla hedeflenen şey bireyin ahlaki gelişimdir. Empati ve vicdan gibi insani kavramlar, bireylerin ahlaki gelişiminde temel bir rol oynar. Empati, bireyin başkalarının duygu ve düşüncelerini anlamasına olanak sağlarken, vicdan bireyin etik kararlarını yönlendiren içsel bir rehberdir. Bu iki kavram, bireylerin hem bireysel hem de toplumsal düzeyde daha duyarlı ve sorumlu bireyler haline gelmesine katkı sağlar. Geleneksel ahlak eğitimi yaklaşımlarında genellikle bilgi aktarımına odaklanılır ve bireylerin duygusal boyutları göz ardı edilir. Ancak ahlak eğitimi, yalnızca kuralların öğrenilmesi değil, aynı zamanda bireylerin etik değerleri derinlemesine içselleştirebilmesi için duygusal ve bilişsel süreçlerin bütünleştirilmesini gerektirir. Bu bağlamda empati temelli yaklaşımlar, bireylerin ahlaki gelişim süreçlerini destekleyen etkili bir pedagojik model sunar. Ahlak eğitimi, bireylerde yalnızca bireysel etik gelişimi değil, aynı zamanda toplumsal düzen ve sorumluluk bilincini de teşvik eder. Empati temelli bir eğitim modeli, bireylerin farklı bakış açılarını anlamalarını, etik değerlere dayalı kararlar almalarını ve bu kararları uygulamalarını sağlamayı amaçlar. Bu süreç, bireylerin toplumsal normları anlamalarını ve bu normlara katkıda bulunmalarını kolaylaştırır. Etik değerlerin bireysel ve toplumsal düzeyde benimsenmesini amaçlayan ahlak eğitimi, bireylerin daha duyarlı, adil ve sorumlu bireyler haline gelmesine katkı sunar. Empati ve vicdanın eğitim süreçlerine entegrasyonu, ahlak eğitiminin teorik ve pratik boyutlarının geliştirilmesi için önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Moral education is an important tool for individuals to learn, understand, and develop behaviors consistent with ethical values. The goal is the moral development of the individual. Humanistic concepts such as empathy and conscience play a fundamental role in the moral development of individuals. Empathy allows individuals to understand the feelings and thoughts of others, while conscience is an internal guide that directs individuals' ethical decisions. These two concepts contribute to individuals becoming more sensitive and responsible, both individually and socially. Traditional approaches to moral education often focus on the transmission of information, neglecting the emotional dimensions of individuals. However, moral education requires not only the learning of rules but also the integration of emotional and cognitive processes so that individuals can deeply internalize ethical values. In this context, empathy-based approaches offer an effective pedagogical model that supports the moral development processes of individuals. Moral education promotes not only individual ethical development but also a sense of social order and responsibility in individuals. An empathy-based educational model aims to enable individuals to understand different perspectives, make decisions based on ethical values, and implement those decisions. This process facilitates individuals' understanding of and contribution to societal norms. Moral education, which aims to instill ethical values at both individual and societal levels, contributes to individuals becoming more sensitive, just, and responsible. The integration of empathy and conscience into educational processes is considered a crucial step in developing both the theoretical and practical dimensions of moral education.