Geriatrik akut dekompanse kalp yetmezliğinde laktat/albümin, CRP/albümin ve BUN/kreatinin oranının prognozu öngörmedeki rolü
The role of lactate-to-albumin, CRP-to-albumin, and BUN-to-creatinine ratios in predicting prognosis in geriatric patients with acute decompensated heart failure
- Tez No: 1014835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Akut dekompanse kalp yetmezliği (ADKY), yaşlı popülasyonda yüksek morbidite ve mortaliteyle seyreden, acil servise sık başvuru nedenlerinden biridir ve bu hasta grubunda erken risk belirlemesi klinik yönetime katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, acil servise ADKY tanısıyla başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda başvuru anında hesaplanan laktat/albümin oranı (LAR), C-reaktif protein/albümin oranı (CAR) ve BUN/kreatinin oranının hastane içi mortaliteyi öngörmedeki prognostik değerinin araştırılması amaçlandı. 2. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra tek merkezli, retrospektif ve gözlemsel kohort olarak gerçekleştirildi. 01.01.2023–01.01.2026 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve ADKY tanısı alan 65 yaş ve üzeri 329 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile oran biyobelirteçleri hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden geriye dönük olarak kaydedildi. Primer sonlanım hastane içi mortalite olarak belirlendi. Biyobelirteçlerin mortalite ile ilişkisi tek ve çok değişkenli lojistik regresyon, ayırt edici performansları ROC analizi ile değerlendirildi; klinik modele ek prognostik katkıları inkremental prognostik değer analizi ile incelendi. 3. Bulgular Hastaların yaş ortalaması 78,62 ± 7,92 yıl olup %53,5'i kadındı. Hastane içi mortalite oranı %14,0 (46 hasta) olarak gerçekleşti. Exitus grubunda LAR, CAR ve BUN/kreatinin oranının tamamı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (sırasıyla p=0,002, p<0,001 ve p<0,001). Tek değişkenli analizde üç biyobelirteç de mortalite ile ilişkiliyken; yaş, sistolik kan basıncı, satürasyon ve ejeksiyon fraksiyonunu içeren çok değişkenli modelde yalnızca CAR (düzeltilmiş OR=1,24; p=0,004) ve BUN/kreatinin oranı (düzeltilmiş OR=1,03; p=0,003) bağımsız belirleyici olarak kaldı; LAR bağımsız anlamlılığını koruyamadı (p=0,401). ROC analizinde eğri altında kalan alan değerleri LAR için 0,639, CAR için 0,696 ve BUN/kreatinin oranı için 0,706 olarak hesaplandı. 4. Sonuç Geriatrik ADKY hastalarında CAR ve BUN/kreatinin oranı, rutin laboratuvar testlerinden kolaylıkla elde edilebilen ve hastane içi mortalite ile bağımsız ilişki gösteren prognostik biyobelirteçler olarak öne çıkmaktadır. Bu bulguların çok merkezli ve prospektif çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir. 5. Anahtar Kelimeler Akut dekompanse kalp yetmezliği, geriatri, laktat/albümin oranı, C-reaktif protein/albümin oranı, BUN/kreatinin oranı, hastane içi mortalite.
Özet (Çeviri)
Acute decompensated heart failure (ADHF) is a frequent cause of emergency department admission associated with high morbidity and mortality in the elderly, and early risk stratification may aid clinical management in this population. This study aimed to investigate the prognostic value of the lactate/albumin ratio (LAR), C-reactive protein/albumin ratio (CAR) and blood urea nitrogen/creatinine ratio, calculated on admission, in predicting in-hospital mortality among patients aged 65 years and older presenting with ADHF. 2. Materials and Methods This single-center, retrospective, observational cohort study was conducted after ethics committee approval. A total of 329 patients aged 65 years and older who presented to the Emergency Medicine Clinic of University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 01.01.2023 and 01.01.2026 and were diagnosed with ADHF were included. Demographic, clinical and laboratory data and the ratio biomarkers were retrospectively retrieved from the hospital information system. The primary endpoint was in-hospital mortality. The association of the biomarkers with mortality was assessed using univariate and multivariable logistic regression, their discriminative performance with ROC analysis, and their additional prognostic contribution to the clinical model with incremental prognostic value analysis. 3. Results The mean age of the patients was 78.62 ± 7.92 years and 53.5% were female. The in-hospital mortality rate was 14.0% (46 patients). In the non-survivor group, LAR, CAR and the BUN/creatinine ratio were all significantly higher (p=0.002, p<0,001 and p<0,001, respectively). While all three biomarkers were associated with mortality in univariate analysis, only CAR (adjusted OR=1.24; p=0.004) and the BUN/creatinine ratio (adjusted OR=1.03; p=0.003) remained independent predictors in the multivariable model including age, systolic blood pressure, oxygen saturation and ejection fraction; LAR lost its independent significance (p=0.401). In ROC analysis, the areas under the curve were 0.639 for LAR, 0.696 for CAR and 0.706 for the BUN/creatinine ratio. 4. Conclusion In geriatric patients with ADHF, CAR and the BUN/creatinine ratio stand out as prognostic biomarkers that can be readily obtained from routine laboratory tests and are independently associated with in-hospital mortality. These findings need to be confirmed by multicenter, prospective studies. 5. Keywords Acute decompensated heart failure, geriatrics, lactate-to-albumin ratio, C-reactive protein-to-albumin ratio, blood urea nitrogen-to-creatinine ratio, in-hospital mortality.