Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman tatmin düzeyleri ile teknoloji bağımlılıklarının incelenmesi ve akademik başarıya etkisi (Gazi Üniversitesi/Ege Üniversitesi örneği)
Examination of leisure time satisfaction levels and technology addiction among students of the faculty of sports sciences and their effects on academic achievement(Gazi University / Ege University example)
  1. Tez No: 1014838
  2. Yazar: ŞEYMA ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OLCAY KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ile spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman tatmin düzeyleri ile teknoloji bağımlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi ve bu değişkenlerin akademik başarıya etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin cinsiyet, eğitim görülen üniversite, bölüm, sınıf, anne-baba eğitim düzeyi, gelir türü, gün içindeki serbest zaman süresi, serbest zamanda katılım gösterilen etkinlikler, internete bağlanmak için kullanılan cihazlar ve gün içindeki teknolojik ürün kullanma sürelerine yönelik veriler toplanmıştır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nde eğitim gören 350 kadın, 443 erkek olmak üzere toplam 793 öğrenci katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği Kolmogorov-Smirnov testiyle tespit edilmiş ve karşılaştırmalarda T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. İlişkisel analizlerde ise Pearson Korelasyon Testi kullanılmış, serbest zaman tatmini ve teknoloji bağımlılığının akademik başarıyı etkileme durumunun analizi için iki durumlu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre; Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin serbest zaman tatmin düzeylerinin oldukça yüksek olduğu; bölüm ve anne eğitim düzeyi ile serbest zaman tatmin düzeyi arasında anlamlı farklılık tespit edilmezken; cinsiyet, eğitim görülen üniversite, sınıf, baba eğitim düzeyi, gelir türü, gün içindeki serbest zaman süresi, serbest zamanda katılım gösterilen etkinlik değişkenleri ile serbest zaman tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin teknoloji bağımlılıklarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiş; anne-baba eğitim düzeyi ve gelir türü değişkenleri ile teknoloji bağımlılığı arasında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Teknoloji bağımlılığı ile cinsiyet, eğitim görülen üniversite, bölüm, sınıf, internete bağlanmak için kullanılan cihazlar ve gün içindeki teknolojik ürün kullanım süresi değişkenlerine göre çeşitli farklılıklar tespit edilmiştir. Serbest zaman tatmin düzeyi ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin negatif yönlü ve düşük düzeyde istatistiksel olarak da anlamlı olmadığı görülmüştür. Serbest zaman tatmininin akademik başarı üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, teknoloji bağımlılığının akademik başarı üzerindeki etkisinin ise istatistiksel olarak anlamlı fakat etkinin düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the leisure time satisfaction levels and technology addiction of students in the Faculty of Sports Sciences in terms of various variables, and to determine the effects of these variables on academic achievement. Data were collected regarding the gender, university attended, department, grade level, parents' educational status, type of income, amount of daily leisure time, activities participated in during leisure time, devices used to access the internet, and duration of daily technological device usage among students of the Faculty of Sport Sciences. A total of 793 students, including 350 females and 443 males studying at Gazi University and Ege University, participated in the study. In the research, the survey model, one of the quantitative research methods, was employed. The data were analyzed using the SPSS 25 software package. The Kolmogorov-Smirnov test indicated that the data showed a normal distribution; therefore, Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA) were used for comparative analyses. Pearson Correlation Test was employed for relational analyses, and binary regression analysis was conducted to examine the effects of leisure satisfaction and technology addiction on academic achievement. According to the findings of the study, it was determined that the leisure satisfaction levels of students studying at Faculties of Sport Sciences were quite high. While no significant differences were found between leisure satisfaction levels and the variables of department and mother's educational status, statistically significant differences were identified in terms of gender, university attend, grade level, father's educational status, type of income, amount of daily leisure time, and leisure activities participated in. It was also determined that the technology addiction levels of the students were moderate. No significant differences were found between technology addiction and the variable of parents' educational status and type of income. However, various significant differences were identified between technology addiction and the variables of gender, university attended, department, grade level, devices used to access the internet, and duration of daily technological device usage. Furthermore, the relationship between leisure satisfaction and technology addiction was found to be negative and low in level, but not statistically significant. It was also determined that leisure satisfaction did not have a statistically significant effect on academic achievement, whereas technology addiction had a statistically significant but low-level effect on academic achievement.