Elit düzey hentbol kadın liglerindeki sporcu öğrencilerin tükenmişlik düzeyleri ve psikolojik sağlamlıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
A study on burnout levels and psychological resilience of student-athletes competing in elite women's handball leagues with respect to various variables
- Tez No: 1014861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BURÇAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ile elit düzey kadın hentbol liglerindeki sporcu öğrencilerin tükenmişlik düzeyleri ve psikolojik sağlamlıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Sporcu öğrencilerin eğitim kademesi, milli sporcu olma durumları, lig düzeyleri, zararlı alışkanlığa sahip olma durumları, aylık gelir düzeyleri, sporculuk deneyimleri ve haftalık antrenman sürelerine yönelik veriler toplanmıştır. Araştırmaya 180 sporcu öğrenci katılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve karşılaştırmalarda T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. İlişkisel analizlerde ise Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sporcu öğrencilerin tükenmişlik düzeyleri hakkında demografik özelliklerden milli sporcu olma durumuna göre farklılık gözlenmezken; eğitim kademesi, lig düzeyi, zararlı alışkanlık sahibi olma, aylık gelir, sporculuk deneyimi ve haftalık antrenman süresi değişkenlerine göre çeşitli farklılıklar tespit edilmiştir. Sporcu öğrencilerin psikolojik sağlamlıkları hakkında ise demografik özelliklerden eğitim kademesi, milli sporcu olma durumu, lig düzeyi, zararlı alışkanlık sahibi olma, aylık gelir ve haftalık antrenman süresi durumlarına göre farklılık gözlenmezken; sporculuk deneyimi değişkenine göre farklılık tespit edilmiştir. Eğitim kademesine göre bakıldığında lisans düzeyindeki sporcu öğrencilerin, duygusal/fiziksel tükenme alt boyutunda ortaöğretim seviyesindeki sporcu öğrencilerden yüksek değerlere sahip olduğu görülmüştür. 1.ligdeki sporcu öğrencilerin azalan başarı hissi alt boyutunda süper ligdeki sporcu öğrencilerden yüksek değerlere sahip olduğu ve zararlı alışkanlığa sahip sporcu öğrencilerin daha yüksek duygusal/fiziksel tükenme puanına sahip olduğu görülmüştür. Aylık gelir, sporculuk deneyimi ve haftalık antrenman saati arttıkça tükenmişliğin çeşitli alt boyutlarında da artma tespit edilmiştir. Psikolojik sağlamlık değerlerine bakıldığında ise eğitim kademesi, millilik durumu, lig kademesi, zararlı alışkanlık durumu, aylık gelir düzeyi ve haftalık antrenman saati değişkenlerine göre herhangi bir farklılık tespit edilmezken; sporculuk deneyimi arttıkça psikolojik sağlamlığın da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the burnout levels and psychological resilience of student-athletes competing in elite-level women's handball leagues in terms of various variables. Data were collected regarding the participants' educational level, national team status, league level, presence of harmful habits, monthly income level, athletic experience, and weekly training duration. A total of 180 student-athletes participated in the study. The research was conducted using a quantitative research approach based on the survey model. The data were analyzed using SPSS 25 statistical software. Normality of the data distribution was confirmed. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) were employed for group comparisons, while Pearson correlation analysis was used to examine relationships between variables. The findings revealed no significant differences in burnout levels according to national team status. However, significant differences were identified based on educational level, league level, presence of harmful habits, monthly income level, athletic experience, and weekly training duration. In terms of psychological resilience, no significant differences were observed with respect to educational level, national team status, league level, presence of harmful habits, monthly income level, or weekly training duration, whereas a significant difference was found according to athletic experience. With respect to educational level, undergraduate student athletes demonstrated higher scores in the emotional/physical exhaustion sub-dimension compared to student athletes at the secondary education level. Student athletes competing in the 1st League exhibited higher scores in the reduced sense of accomplishment sub-dimension than those competing in the Super League. Additionally, student athletes with harmful habits had higher emotional/physical exhaustion scores. Increases in monthly income, athletic experience, and weekly training duration were associated with increases in several burnout sub-dimensions. Regarding psychological resilience, no differences were found according to most demographic variables; however, psychological resilience was observed to increase as athletic experience increased.