Sürdürülebilirlik kavramı çerçevesinde kamu örgütlerinde kurumsal sosyal sorumluluk: Türk kamu sektörü örnek olayı
Corporate social responsibility in public organizations within the framework of the concept of sustainability: Turkish public sector case study
  1. Tez No: 1014862
  2. Yazar: ZAFER TAYIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kamu kurumlarında kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) faaliyetlerini sürdürülebilirlik ve sosyal paydaşlar teorisi çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, başlangıçta özel sektör odaklı gelişen KSS anlayışının günümüzde kamu kurumları açısından toplumsal refahın artırılması, çevresel duyarlılığın güçlendirilmesi ve iyi yönetişim ilkelerinin desteklenmesi bakımından taşıdığı önem ele alınmıştır. Sürdürülebilirlik kavramı doğrultusunda kamu kurumlarının ekonomik, sosyal ve çevresel sorumlulukları değerlendirilmiş; sosyal paydaşlar teorisi kapsamında kamu kurumlarının vatandaşlar ve diğer paydaşlara karşı sorumlulukları vurgulanmıştır. Ayrıca Avrupa'daki kamu kurumlarında KSS uygulamaları ile Türkiye'deki KSS faaliyetleri karşılaştırmalı olarak ele alınarak, Türkiye'de uygulamaların büyük ölçüde proje bazlı olduğu ve kurumsal stratejiye entegrasyon sürecinin devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines corporate social responsibility (CSR) activities in public institutions within the framework of sustainability and stakeholder theory. The study discusses the importance of CSR—initially developed with a private-sector focus—in enhancing social welfare, strengthening environmental awareness, and supporting the principles of good governance in the context of public institutions. In line with the concept of sustainability, the economic, social, and environmental responsibilities of public institutions are evaluated, while stakeholder theory is used to emphasize their responsibilities toward citizens and other stakeholders. Furthermore, CSR practices in public institutions in Europe and Turkey are comparatively analyzed, leading to the conclusion that CSR activities in Turkey are largely project-based and that the integration of these practices into institutional strategies is still an ongoing process.