Kök aile ilişkileri ve romantik ilişkilerde benlik değişimi arasındaki ilişkide kendini ayarlama ve çocukluk çağı anılarının aracı rolü
The mediating roles of self-monitoring and childhood memories in the association between family-of-origin relationships and self-change in romantic relationships
  1. Tez No: 1014877
  2. Yazar: MELİKE SEVEN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇELİK AHBAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kök aile ilişkileri ile romantik ilişkilerde benlik değişimi arasındaki ilişkide kendini ayarlama ve çocukluk dönemi mutluluk/huzur anılarının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, en az altı aydır romantik ilişki deneyimi bulunan genç yetişkin bireyler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kök Aile İlişkileri Ölçeği, Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği, Revize Edilmiş Kendini Ayarlama Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Benlik Değişimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 ve Hayes Process Macro (Model 4) programlarından yararlanılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiş, dolaylı etkiler ise 5000 örneklem üzerinden bootstrap yöntemi ile test edilmiştir. Bulgular, kök aile ilişkileri ile romantik ilişkilerde benlik değişimi arasında doğrudan bir ilişki bulunmadığını; buna karşın kendini ayarlama ve çocukluk dönemi mutluluk/huzur anılarının bu ilişkide tam aracı değişkenler olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Ayrıca kök aile ilişkilerinin hem kendini ayarlama hem de çocukluk dönemi mutluluk/huzur anıları ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, erken dönem aile deneyimlerinin ve duygusal anıların, yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerde benlik yapılanmasıyla dolaylı biçimde ilişkili olabileceğine işaret etmektedir. Bulgular, romantik ilişki dinamiklerinin açıklanmasında gelişimsel geçmiş, çocukluk dönemi duygusal anıları ve kendini ayarlama süreçlerinin birlikte ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating roles of self-monitoring and childhood memories of happiness/peace in the relationship between family-of-origin relationships and self-change in romantic relationships. The study employed a quantitative correlational survey design. The study population consisted of young adults who had been in a romantic relationship for at least six months. Data were collected using the Family of Origin Relationships Inventory, Early Memories of Warmth and Safeness Scale, Revised Self-Monitoring Scale, and the The Turkish Self-change in Romantic Relationships Scale. Data were analyzed using SPSS 27.0 and Hayes' PROCESS Macro (Model 4). Relationships among the variables were examined using Pearson correlation analysis, and indirect effects were tested using bootstrapping with 5,000 resamples. The findings showed that there was no direct relationship between family-of-origin relationships and self-change in romantic relationships; however, self-monitoring and childhood memories of happiness/peace functioned as full mediators in this relationship. In addition, family-of-origin relationships were positively associated with both self-monitoring and childhood memories of happiness/peace. The findings suggest that early family experiences and emotional memories may be indirectly related to self-change in romantic relationships during adulthood. These findings also highlight the importance of considering developmental history, childhood emotional memories, and self-monitoring together when examining romantic relationship dynamics.