Ortaokul öğrencilerinin egzersiz motivasyon tutumlarının incelenmesi: Sakarya ili örneği
Examination of middle school students' exercise motivation attitudes: The case of Sakarya province
- Tez No: 1014878
- Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK KALEMOĞLU VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Çalışmada ortaokul öğrencilerinin egzersiz motivasyonu tutum düzeylerinin incelenmesini amaçlanmıştır. Buna yönelik olarak Caz'ın (2024) geliştirdiği“Egzersiz Motivasyonu Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada nicel analiz teknikleri ile inceleme gerçekleştirilmiş ve tarama tipi metod kullanılmıştır. Basit teadüfi örnekleme tekniği ile birlikte Mart-Nisan 2025 tarihleri arasında ortaokul öğrencileri ile yüz yüze bir şekilde ölçek aracılığıyla veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Toplamda 400 öğrencinin verisi analize uygun bulunmuş olup, analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada analiz işlemi SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Öncelikle araştırmaya katılım sağlamış olan ortaokul öğrencilerinin demografik değişkenlerine yönelik olarak betimleyici istatistiklere yer verilmiş ve frekans ve yüzde değerleri incelenmiştir. Daha sonrasında ölçeğe ilişkin olarak normallik, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Burada normallik değerleri için Kurtosis ve Skewnes değerleri ölçüt olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre verilerin normal dağılım içerisinde olduğu görülmüştür. Güvenirlik için Cronbach Alpha iç tutarlılık testi uygulanmıştır. Buna göre ölçek ve alt boyutlarına ilişkin alfa katsayısı güvenilir düzeyde elde edilmiştir. Geçerlik için ise faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi bulgularına göre orijinal metin ile uyumlu bir şekilde 3 alt boyutun olduğu ve faktör yüklerinin 0,60'ın üzerinde olduğu görülmüştür. Açıklanan toplam varyans ise %70,09 'tir. Ortaokul öğrencilerinin demografik değişkenlerine göre egzersiz motivasyon tutum düzeylerinin anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız t testi ve ANOVA testleri ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre ortaokul öğrencilerinin egzersiz motivasyon tutum düzeyleri literatürdeki çalışmalara göre yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte ortaokul öğrencilerinin egzersiz motivasyon tutum düzeyleri cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaşmamıştır. Buna karşın hane gelirine göre anlamlı farklılık elde edilmiştir. Hane geliri daha yüksek olan ortaokul öğrencilerinde egzersiz motivasyon tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the exercise motivation attitude levels of middle school students. To this end, the“Exercise Motivation Attitude Scale”developed by Caz (2024) was used. The study was conducted using quantitative analysis techniques and a survey-type method. Data collection was carried out through face-to-face surveys with middle school students between March and April 2025 using a simple random sampling technique. A total of 400 students' data were found to be suitable for analysis, and the analyses were performed. The analysis was carried out using the SPSS software package. First, descriptive statistics were presented for the demographic variables of the middle school students who participated in the study, and frequency and percentage values were examined. Subsequently, normality, validity, and reliability analyses were performed for the scale. Here, Kurtosis and Skewness values were accepted as criteria for normality values. According to the findings, the data were found to be normally distributed. Cronbach Alpha internal consistency test was applied for reliability. Accordingly, the alpha coefficient for the scale and its subscales was obtained at a reliable level. Factor analysis was performed for validity. According to the factor analysis findings, there were 3 subdimensions consistent with the original text, and the factor loadings were above 0.60. The total variance explained was 70,09 %. Independent t-tests and ANOVA tests were used to examine whether middle school students' exercise motivation attitude levels differed significantly according to their demographic variables. According to the findings, the exercise motivation attitude levels of middle school students were found to be high compared to studies in the literature. However, middle school students' exercise motivation attitude levels did not differ significantly according to gender, age, grade level, mother's education level, and father's education level. On the other hand, a significant difference was found according to household income. It was concluded that middle school students with higher household incomes had higher exercise motivation attitude levels.