Barkod teknolojileri, çözümleri ve bir depo yönetimi uygulaması
Barcode technologies, solutions and a warehouse management application
- Tez No: 101489
- Danışmanlar: PROF.DR. ATAÇ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada barkod teknolojileri, işletmelere yönelik çözümleri ve bir uygulama yer almıştır. Barkod teknolojileri bölümünde barkodun tanımı yapılmış ve tarihçesi anlatılmıştır. Daha sonra barkod çeşitleri lineer, sıkışık ve 2-D matris barkodlar olarak sınıflandırılmıştır. Barkodlann boyutsal detayları ve parametrelerine değinilmiş, ölçü birimleri ve boyutsal detayları hakkında bilgi verilmiştir. Barkod semboloj ileri kavramı ve kullanılmakta olan değişik barkod semboloj ileri uygulandıkları alanlar, içerdikleri karakter kümesi, saklayabildikleri veri dizisi uzunluğu, kontrol karakterleri, başla ve dur karakterleri, kod yapıları ve boyutları bakımından tek tek incelenmiştir. Barkodlann tanıtımının yapıldığı bu bölümden sonra barkodlann okunması konusuna değinilmiştir. Bir barkod okuyucunun çalışma prensibi anlatılmış, kullandıklan teknoloji ve taşınabilirliklerine göre smıflandınlmışlardır. Teknolojilerine göre sabit ışınlı, oynar ışınlı, lineer CCD1 ve lineer/alan görüntüleyiciler olarak aynlan okuyucular daha sonra elde taşınabilen ve sabit konumlanmış okuyucular olarak ayrılmıştır. Çubuk okuyucular, iki yönlü okuyucular, çok yönlü okuyucular, elde taşınabilen CCD okuyucular ve görüntüleyiciler elde taşınabilir olup kart okuyucular, sabit konumlanmış CCD okuyucular ve görüntüleyiciler, bazı lazer okuyucular elde taşınmayıp çoğu zaman tezgah gibi bir masa üzerinde konumlanmış olarak çalışırlar. Barkod okuyuculardan faydalı bilginin kod çözücüler yardımı ile nasıl elde edildiği anlatılmıştır. Diğer bir konu ise barkodun nasıl üretildiğidir. Çoğunlukla barkod mamul ambalajı üzerine bastırılmakta yada etiketle ambalaj üzerine yapıştmlmaktadır. Barkod etiketleri firma dışından alınabilir veya firma içinde barkod yazıcısı ile bastınlabilir. Genelde değişmeyen nitelikteki ve büyük miktarlardaki etiketlerin firma dışında konusunda uzman bir tedarikçiye yaptınlması önerilmektedir. Firma içinde bastırılacak olan etiketler için direkt termal, termal transfer, nokta matris vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcı alternatifleri olup direkt termal ve termal transfer yazıcılar ekonomik olmaları nedeni ile en çok tercih edilen yazıcılardır. Barkod 1 CCD, charged coupled device Xlllçözümleri mantıksal bir sıra ile ele alınmıştır, ilk önce barkodun içine hangi verilerin hangi sıra ile konacağı belirlenmekte, sonra kullanılacak sembolojiye karar verilmekte, ve barkod oluşturulmaktadır. Üretilen barkodlar gerekirse bir veri doğrulama işlemine tutulur. Mamuller üzerine işlenilen bu barkodlar daha sonra okutulur ve bilgisayara aktarılır. Bilgisayarda toplanan bu veriler amaca yönelik işlenir. Uygulama bir tekstil firmasının mamul deposunda yapılmıştır. Firmada önce bir stok kod sistemi belirlenmiş ve buna göre barkodun içine hangi verilerin konacağı belirlenmiştir. Daha sonra barkod etiketleri firmada termal transfer yazıcılar kullanılarak bastırılmış ve mamul kutularına yapıştırılmıştır. Barkod etiketlerinin basımı sırasında çıkan bir zorluk bir bilgisayar programı ile giderilmiştir. Bu program ile barkod kod listeleri otomatik olarak hazırlanmakta barkod yazma programının veritabanma gönderilmektedir. İnsan faktörünü biraz olsun aradan kaldıran bu program sayesinde, firma deposundaki yaklaşık 450 bin adet mamul hatasız bir şekilde barkodlanmıştır. Çalışma sonunda uygulamadan sonraki değişikliklere değinilmiş sonuçlar ortaya konmuş ve tartışılmıştır. Buna göre barkod teknolojisinin ve sistemlerinin mamullerin takibini ne kadar kolay, doğru ve kesin bir şekilde yapılabildiği ortaya koyulmuştur. Barkod sistemleri firmalara müşterilerine doğru ve hızlı sevkıyat yapabilme imkanı ve bunun sonucunda müşteri memnuniyeti, doğru ve kesin bilgi akışı, üretimde doğru kararlar alabilme gibi avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca gerçek zamanlı stok kontrolü yapılabilmesi ile malın elde bulundurma ve elde bulundurmama maliyetleri minimuma indirilebilmektedir. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, barcode technologies, solutions and an application of a barcode project to a warehouse is studied. In the barcode technology section definition of barcode made and the history of it was described. After the classification of barcode made by lineer, stacked and 2-D matrix barcodes. Information about dimensional details and parameters of barcodes was given. Barcode sembologies were examined within application, character set, data string lenght, check characters, start stop pattern, code structure, dimensional details. As the barcodes are identified, information given about the scanning of them. How a barcode scanned is described, and also barcode scanners are classified according to their technology used as fixed beam, moving beam, linear CCD, linear/area imaging and according to the carriability as hand held and fixed mount scanners. Wand scanners, handheld bi-directional laser scanners, handheld omni-directional laser scanners, handheld CCD and image scanners are the ones which can be carried by hand, on the other hand card readers, fixed mount bi directional laser scanners, fixed mount omni-directional laser scanners, fixed mount CCD scanners and fixed mount imagers are generally mounted on the working desk and can not be carried in the field. The useful data that will be used is obtained from decoders. The process of decoding of data scanned with the scanners is described. The production of barcode symbol is mentioned. Generally barcodes are dircetly marked on the package of the product or the labels on which the barcode printed is attached to the product. Barcode labels may be produced on-site or off-site, mainly it is advised to produce the barcode labels when the amount is higher and the labels are standart. When it is desired to produce them on-site direct thermal, thermal transfer, dot matrix impact, ink jet or laser printers are used, among which the direct thermal and thermal transfer printers are much more economic to work with. Solutions for barcode applications are discussed within a logical sequence. First the the data that will be encoded and the order af data is defined, the barcode symbology is chosen and then the barcodes are created. If it is necessary the verification of barcode is done. Barcode labels applied on the products are scanned by scanners and the data is transferred to the computer. After then the data collected on the computer is processed for the purpose. Application in the study was done in a warehouse of a xvtextile company. In the company, first a coding system for products is settled and the data that will be coded is determined. The labels are produced on-site with thermal transfer printers and sticked on the products. One of the difficulties come across is solved with the help of a computer programme prepared. In this programme the barcode codes are automatically generated and transferred to the database of label software used to print labels. With the help of this programme nearly 450 thousands of product was labeled with such no errors. After the application the changes and benefits are described and discussed. We can see that with barcode systems products in the warehouse are easily and securely examined, and followed up. Shipments to the customers are done properly and rapidly, decisions in the production lines are taken easily and flow of information in the company is enabled. As we know the amount of stock in hand then we are able to decrease the cost of inventory and the unmet demand. xvi