Ebeveyn çocuk ilişkileri ve erken vicdan gelişimi
Parent-child relationships and early conscience development
  1. Tez No: 1014923
  2. Yazar: RAMAZAN EYİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Bu kuramsal çalışma, erken çocukluk döneminde vicdan gelişimini ebeveynçocuk ilişkileri bağlamında incelemeyi ve konuya ilişkin kuramsal bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada literatür taraması yöntemi kullanılmış; vicdanın oluşum ve gelişim süreçleri ile ebeveyn tutumlarının bu süreç üzerindeki etkileri sistematik biçimde ele alınmıştır. Vicdan, bireyin iç dünyasında yer alan ve kendisini bir iç ses olarak hissettiren, bireyin kendi eylemlerini değerlendiren bir yargı mekanizması olarak işlev görmektedir. Bu bağlamda vicdan bireyin davranışlarını yönlendirmekte, davranışların sonucunun olumlu olması durumunda ödüllendirici, olumsuz olması durumunda ise cezalandırıcı bir işlev üstlenmektedir. Vicdan gelişimi, bilişsel ve duygusal deneyimlerin etkileşimiyle şekillenen dinamik ve çok boyutlu bir süreçtir. Bu süreç, erken yaşta kazanılan değerler ve deneyimlerle desteklendiğinde, bireyin ahlaki farkındalık ve içsel denetim yetilerini güçlendirmektedir. Aile, kuşaklar arası değer aktarımını sağlayan ve bireylerin sosyal bağlarla bütünleştiği temel bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Aile ortamında sevgi, güven ve disiplinin dengeli bir biçimde sunulması, çocuğun vicdani gelişimi için kritik öneme sahiptir. Ebeveynlerin rehberlik, model olma ve değer aktarma rolleri, çocuğun normları gözlemlemesi, davranış modellerini benimsemesi ve ahlaki değerlendirme yetilerini kazanmasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışma, erken vicdan gelişiminin temel belirleyicilerini kuramsal olarak ortaya koymakta ve ebeveynlerin çocukların vicdan gelişimini destekleyici yaklaşımlar geliştirmesine katkı sağlayacak çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This theoretical study aims to examine the development of conscience in early childhood within the context of parent-child relationships and to provide a theoretical framework for the subject. The research utilized a literature review method; the formation and development processes of conscience and the effects of parental attitudes on this process were systematically addressed. Conscience functions as a judgment mechanism within an individual's inner world, manifesting itself as an inner voice, and evaluating the individual's own actions. In this context, conscience guides the individual's behavior, acting as a rewarder if the outcome of the behavior is positive and a punisher if it is negative. Conscience development is a dynamic and multidimensional process shaped by the interaction of cognitive and emotional experiences. When this process is supported by values and experiences acquired at an early age, it strengthens the individual's moral awareness and internal control abilities. The family stands out as a fundamental structure that ensures the transmission of values between generations and where individuals integrate through social bonds. The balanced provision of love, trust, and discipline within the family environment is critically important for the child's conscientious development. Parents' roles as guides, role models, and value transmitters play a decisive role in a child's observation of norms, adoption of behavioral models, and acquisition of moral evaluation skills. This study theoretically presents the fundamental determinants of early conscience development and offers implications that will contribute to parents developing approaches that support the development of their children's conscience.