“Mein Schlüssel zu Deutsch Schülerbuch B1.2”adlı yabancı dil olarak Almanca ders kitabında konuşma becerisine yönelik alıştırmaların incelenmesi
Evaluation of speaking skills exercises in a German as a foreign language textbook:“Mein Schlüssel zu Deutsch Schülerbuch B1.2”
  1. Tez No: 1014922
  2. Yazar: FATMA YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı“Mein Schlüssel zu Deutsch B1.2”adlı yabancı dil olarak Almanca ders Kitabının konuşma becerisine yönelik alıştırmalarını“Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni”ne (AOBM) göre incelemektir. Günümüzde yabancı dil edinimin önemi gittikçe artmakla birlikte bireyler kendini geliştirmek açısı için çeşitli diller öğrenmektedir. Bunlardan bir tanesi de Almancadır. Hedef ülkede yaşanmadığı için konuşmakta güçlükler doğmaktadır. Almancayı etkili bir şekilde konuşmak için çeşitli pratikler yapılması bu durumda önem arz etmektedir. Bu bağlamda Almanca derslerinde kullanılan ders kitapları büyük ölçüde rol oynamaktadır. Ders kitaplarının işlevsel kullanımı, öğrencileri motive etmekle birlikte çeşitli materyallerle birlikte sunulması konuşma becerisini geliştirmektedir. Ders Kitabının içeriğinin güncel ve dikkat çekici tasarlanmış olması öğrencilerde ilgi uyandırmakta ve aktif katılımı teşvik etmektedir. Etkinliklerin çok çeşitli sosyal biçimleriyle sunulması etkileşimi artırmakla birlikte sosyalleşmeyi beraberinde getirmektedir. Bu şekilde öğrenciler güncel konular hakkında tartışarak bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Bu bağlamda“Mein Schlüssel zu Deutsch B1.2”adlı yabancı dil olarak Almanca ders kitabının konuşma becerisine yönelik alıştırmaları“Avrupa Ortak Başvuru Metni”ne (AOBM) göre incelenecektir. AOBM Avrupa Konseyi tarafından hazırlanmış güncel ders kitabı kriteridir. AOBM çerçevesinde ders kitabı alıştırmaları, hazırlanan araştırma sorularına cevap bulacaktır. Bu bağlamda, 1.“Mein Schlüssel zu Deutsch”Almanca yabancı dil ders kitabında konuşma becerisine nasıl yer verilmektedir? 2.“Mein Schlüssel zu Deutsch”Almanca yabancı dil ders kitabı AOBM'nin konuşma becerisine yönelik B1 düzeyinde“yapabilir”tanımlayıcılarına uygun mudur? 3.“Mein Schlüssel zu Deutsch”Almanca yabancı dil ders kitabında konuşma becerisine yönelik alıştırmalar daha etkili ve öğretici olabilmeleri için nasıl oluşturulmalıdır? gibi bazı temel sorulara cevap aramış ve bunun sonucunda ilgili ders kitabının konuşma becerisini geliştirmeye yönelik alıştırmalarının AOBM kriterlerine uygun hazırlandığı saptanmıştır. Etkinlikler B1 düzeyinde“yapılabilir”tanımlanıcılarına uygun olduğu gibi sınıf içi çeşitli sosyal biçimleriyle de dikkat çektiği özellikle belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the speaking exercises in the German as a foreign language textbook“Mein Schlüssel zu Deutsch B1.2”according to the“Common European Framework of Reference for Languages”(CEFR). As the importance of acquiring a foreign language increases, individuals are learning various languages to improve their skills. German is one of these languages. Speaking difficulties arise due to the lack of experience in the target country. In this case, various practices are crucial for speaking German effectively. In this context, the textbooks used in German classes play a significant role. The functional use of the textbooks motivates students, while providing them with a variety of materials improves speaking skills. The textbook's up-to-date and engaging content sparks student interest and encourages active participation. Presenting activities in a wide variety of social formats increases interaction and fosters socialization. This allows students to discuss current topics and exchange information. In this context, the speaking exercises in the German foreign language textbook“Mein Schlüssel zu Deutsch B1.2”will be examined according to the“Common European Framework of Reference”(CEFR). The CEFR is the Current Textbook Criteria prepared by the Council of Europe. Within the framework of the CEFR, the textbook exercises will answer the research questions prepared. In this context, we sought answers to some fundamental questions such as: 1. How is speaking skill included in the“Mein Schlüssel zu Deutsch”German foreign language textbook? 2. Does the“Mein Schlüssel zu Deutsch”German foreign language textbook meet the CEFR's“can do”descriptors for speaking skills at level B1? 3. How should the speaking skills exercises in the“Mein Schlüssel zu Deutsch”German foreign language textbook be structured to be more effective and informative? As a result, it was determined that the speaking skills exercises in the relevant textbook were prepared in accordance with the CEFR criteria. It should be especially noted that the activities, at the B1 level, are suitable for the“can be done”descriptors as well as drawing attention with their very diverse social forms.