Belgesel sinemada gerçekliğin kurumsal inşası: İngiliz belgesel sinema hareketi örneği
The institutional construction of reality in documentary cinema: The case of the British documentary film movement
- Tez No: 1014949
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, belgesel sinemada gerçekliğin kurumsal yapılar tarafından nasıl inşa edildiğini ortaya koymaktır. İngiliz Belgesel Film Hareketi örneğinden hareketle araştırma, dönemsel olarak etkin olan kurumların üretim rejimlerini ve bu rejimlerin filmlerde nasıl karşılık bulduğunu çözümlemektedir. Çalışma, üretim aşamasından dolaşıma ve izleyiciyle buluşma koşullarına uzanan süreci, gerçekliğin toplumsal olarak kurulduğunu savunan sosyal inşa kuramı çerçevesinde ele almakta; mikro çözümlemede saptanan tekrarların makro ölçekte kurumlar ve dönemler boyunca nasıl süreklilik kazandığını sistematik olarak tartışmaktadır. Sosyal inşa kuramı, bu araştırmada verinin hangi süreç mantığı içinde okunacağını belirleyen kuramsal çerçeveyi oluşturmaktadır. Veri analizinde nitel ve nicel içerik analizi ile söylem analizi birlikte işletilmiş; seçili filmler üzerinde yürütülen mikro çözümlemede Nichols'un görsel-işitsel çerçeveleme yaklaşımı, sahne/sekans düzeyinde üretilen verilerin yapılandırılmasına katkı verecek biçimde kullanılmıştır. Filmlerin kategorizasyonunda Nichols'un belgesel modları sınıflandırmasına dayalı kodlama yaklaşımı benimsenmiş; bu sınıflandırma örneklem içinde temalar ve izleyici konumlandırmasıyla ilişkilendirilerek karma yöntemsel yapı içinde kullanılmıştır. Analiz bulguları, belgesel gerçekliğin filmlerde kanıtlama araçları, konuşma hakkının dağılımı, otoritenin tesisi ve ses-yazı-görüntü örgütlenmesi üzerinden biçimlendiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca tekrar eden anlatı, ses, yazı, görüntü ve hitap örüntülerinin tanınır şablonlar üreterek rutinleştiğini, kurum ölçeğinde standartlaşabildiğini ve dolaşım içinde olağanlaşarak izleyici konumlandırması düzeyinde süreklilik kazandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to demonstrate that reality in documentary cinema is constructed by institutional structures. Taking the British Documentary Film Movement as a case, the research analyzes the production regimes of the institutions that were active in different periods and examines how these regimes are reflected in the films. The study addresses the process extending from production to circulation and to the conditions of encountering the audience within the framework of social construction theory, which argues that reality is socially constructed; it systematically discusses how repetitions observed in the intra-film construction at the micro level gain continuity across institutions and periods at the macro scale. Social construction theory constitutes the theoretical framework that determines the process logic through which the data are read in this research. In data analysis, qualitative and quantitative content analysis and discourse analysis are jointly employed; in the micro analysis conducted on selected films, Nichols's audio-visual framing approach is used to contribute to structuring the data produced at the scene/sequence level. For the categorization of films, a coding approach based on Nichols's documentary modes classification is adopted; this classification is structured as a mixed method by relating it to themes and audience positioning within the sample. The analytical findings show that documentary reality is constructed in films through evidentiary dispositifs, the construction of the right to speak/authority, and the organization of sound-writing image; that recurring constructions become routinized by producing recognizable templates, can be standardized at the institutional scale, and that these standards can become normalized within circulation and become established at the level of the audience.