Restoran aydınlatma tasarımının kullanıcılar üzerindeki etkileri
Effects of restaurant lighting design on users
  1. Tez No: 1014966
  2. Yazar: ZEYNEP GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÜÇÜKKILIÇ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, restoran aydınlatma tasarımının kullanıcı algısı ve mekânsal deneyim üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Aydınlatma kullanıcı-mekân ilişkisinin duyuşsal değerlendirmelerini, mekânda geçirdikleri süreyi ve mekânın sunduğu atmosferi etkileyen önemli bir tasarım bileşeni kabul edilmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, aydınlık düzeyi, renk sıcaklığı ve aydınlık dağılımı olmak üzere üç aydınlatma değişken ele alınmıştır. Araştırma kapsamında öncelikle İstanbul'da yer alan ve farklı özellikler gösteren 10 restoranın mevcut aydınlatma koşulları incelenmiştir. Bu incelemelerde aydınlık düzeyi ölçümleri yapılmış, renk sıcaklıkları ve aydınlık dağılımları gözlem yoluyla değerlendirilmiştir. Mevcut durum analizlerinin ardından, kullanıcı algısını ölçmeye yönelik deneysel bir çalışma kurgulanmıştır. Bu aşamada, Dialux evo simülasyon programı kullanılarak restoran iç mekân modeli üzerinde farklı aydınlatma senaryoları oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında ele alınan aydınlatma değişkenlerinin farklı kombinasyonlarını içeren toplam 18 senaryo, çevrimiçi anket aracılığıyla gönüllü katılımcılara sunulmuştur. Anket çalışmasında, Philips Dört Köşe Yöntemi temel alınarak belirlenen sıfat çiftleri üzerinden kullanıcıların fiyat algısı, hizmet algısı, mekân atmosferi ve mekânda geçirilen sureye ilişkin değerlendirmeleri istenmiştir. Elde edilen verilen çoklu regresyon analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bulgularda, restoran aydınlatma tasarımında aydınlık dağılımı ve renk sıcaklığı değişkenlerinin, aydınlık düzeyine göre daha etkili değişkenler olduğu saptanmıştır. Bölgelik aydınlık dağılımı ve sıcak ışık rengine sahip senaryoların fiyat algısı, hizmet algısı, mekânda geçirilen sure ve mekân atmosferinde etkili rol oynadığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, aydınlatma tasarımının restoran kullanıcılarının mekânı algılama biçimini doğrudan etkileyen güçlü bir tasarım unsuru olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, mimari tasarımcılar ve restoran işletmecileri için, hedeflenen atmosferi ve kullanıcı deneyimini bilinçli bicimde kurgulamaya yönelik yol gösterici ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of restaurant lighting design on user perception and spatial experience. Lighting is considered a significant design component that influences users' affective evaluations of the user–space relationship, the time they spend in the space, and the overall atmosphere conveyed by the environment. Within this framework, the study focuses on three fundamental lighting parameters: illuminance level, color temperature, and light distribution. As part of the research, the existing lighting conditions of ten restaurants in Istanbul with varying characteristics were first examined. Illuminance level measurements were conducted, while color temperature and light distribution characteristics were evaluated through observational methods. Following the analysis of existing conditions, an experimental study was designed to assess user perception. At this stage, different lighting scenarios were created on a restaurant interior model using the DIALux evo simulation software. A total of eighteen scenarios, representing various combinations of lighting parameters, were presented to participants through an online survey. In the survey study, users' evaluations regarding price perception, service perception, spatial atmosphere, and time spent in the space were collected using adjective pairs determined based on the Philips Lighting Four Corners Method. The data obtained were analyzed using multiple regression analysis. The findings revealed that, in restaurant lighting design, the variables of light distribution and color temperature are more influential than illuminance level. It has been observed that lighting scenarios featuring localized light distribution and warm light colors play a significant role in influencing price perception, service perception, the amount of time spent in the space, and the overall atmosphere of the space. Overall, the results demonstrate that lighting design is a powerful tool that directly shapes how restaurant users perceive and experience a space. The findings offer valuable guidance for architectural designers and restaurant operators in consciously shaping the desired atmosphere and user experience.