İnley kavitelerinde farklı ağız içi tarayıcıların taramahassasiyetlerine farklı ortam aydınlatmalarının etkisinin İnvitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of different ambient lightingconditions on the scanning accuracy of various intraoralscanners in inlay cavities
  1. Tez No: 1015016
  2. Yazar: BÜŞRA KALKAN YALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı aydınlatma koşullarının (halojen reflektör, led reflektör, halojen lamba, led lamba, gün ışığı) çeşitli ağız içi tarayıcı sistemlerinin (iTero Lumina, TRIOS 3, CEREC Omnicam, Woodpecker SmileScan) doğruluk (trueness) ve hassasiyet (precision) üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu kapsamda farklı ışık kaynakları altında elde edilen dijital ölçüler karşılaştırılarak, ortam aydınlatmasının RMS değerleri ve dijital sapmalar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca farklı tarayıcı sistemlerinin değişen aydınlatma koşullarına karşı gösterdiği performans farklılıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan mandibular tipodont model üzerinde 36 numaralı dişe mezio-okluzal inley kavite preparasyonu uygulanmıştır. Referans veri elde etmek amacıyla hazırlanan model laboratuar tipi optik tarayıcı (inEos X5, Sirona, Almanya) ile taranmıştır. Her bir aydınlatma koşulunda, mandibular diş segmentine ait 10 adet dijital tarama ardışık olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen toplam 200 STL dosyası, Cloud Compare (Telecom ParisTech, EDF, Fransa) yazılımın“crop”aracı kullanılarak inley preparasyonu bulunan diş ve komşu dişler izole edilmiştir. Referans model ile test modellerine ait STL verileri manuel olarak seçilen 4 adet referans nokta (37 numaralı dişin distolingual ve distobukkal tüberkül tepesi,35 numaralı dişin bukkal ve lingual tüberkül tepesi)kullanılarak hizalama işlemi gerçekleştirilmiştir. Hizalama doğruluğunu arttırmak için İterative Closest Point (ICP) algoritması uygulanmıştır. Her bir STL dosyası referans model ile karşılaştırılarak yüzey analizi yapılmıştır. Tüm istatistiksel çözümlemeler IBM SPSS Statistics (Sürüm 27, IBM Corp., Armonk, NY, ABD) ve R yazılımı (Sürüm 4.4; R Foundation for Statistical Computing, Viyana, Avusturya; aligned rank transform analizleri için ARTool, sade etki ve Games-Howell karşılaştırmaları) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi tüm testlerde p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Her hücredeki dağılımların normalliği Shapiro-Wilk testi ile, varyansların homojenliği ise Levene testi ile değerlendirilmiştir. Birincil değişken olan RMS değerleri, tarayıcı ve aydınlatma faktörlerini içeren iki yönlü varyans analizi (two-way ANOVA) ile incelenmiştir. Varyans homojenliği varsayımı sağlanmadığı için bulguların sağlamlığı, ART- ANOVA ile teyit edilmiştir. En düşük RMS sapma değerleri iTero Lumina grubunda gözlenirken bunu sırasıyla CEREC Omnicam ve TRIOS 3 izlemiş, en yüksek sapma değerleri ise Woodpecker SmileScan tarayıcısında saptanmıştır. Woodpecker SmileScan tarayıcısı en geniş değişkenliği göstermiş; özellikle gün ışığı ve halojen reflektör koşullarında diğer hücrelere kıyasla belirgin biçimde yüksek standart sapmalar kaydedilmiştir. FDR düzeltmesi sonrasında klinik açıdan anlamlı bulunan tek koşul farkı, CEREC tarayıcısında sarı halojen aydınlatma altında elde edilen sonuçlarla ilişkili bulunmuştur. Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde, ortam ışığının tarama doğruluğunu kullanılan tarayıcı sistemine bağlı etkileyebileceği gösterilmiştir. Tarayıcı ve aydınlatma koşulu arasında istatistiksel olarak anlamlı etkileşim bulunması, çevresel ışık değişimlerinin tüm ağız içi tarayıcıları aynı şekilde etkilemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different lighting conditions (halogen reflector, LED reflector, halogen lamp, LED lamp, and daylight) on the trueness and precision of various intraoral scanner systems (iTero Lumina, TRIOS 3, CEREC Omnicam, and Woodpecker SmileScan). Within this scope, digital impressions obtained under different light sources were compared to investigate the effects of ambient illumination on RMS values and digital deviations. In addition, the study aimed to determine the performance differences among intraoral scanner systems under varying lighting conditions. A mesio-occlusal inlay cavity preparation was performed on tooth #36 of a mandibular typodont model used in the study. To obtain reference data, the prepared model was scanned using a laboratory optical scanner (inEos X5, Sirona, Germany). Under each lighting condition, 10 consecutive digital scans of the mandibular dental segment were performed. A total of 200 STL files were obtained and processed using the“crop”tool in CloudCompare software (Telecom ParisTech, EDF, France) to isolate the prepared tooth and adjacent teeth.The STL datasets of the reference and test models were aligned using four manually selected reference points: the distolingual and distobuccal cusp tips of tooth #37 and the buccal and lingual cusp tips of tooth #35. To improve alignment accuracy, the Iterative Closest Point (ICP) algorithm was applied.Each STL dataset was compared with the reference model for surface deviation analysis. All statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics (Version 27, IBM Corp., Armonk, NY, USA) and R software (Version 4.4; R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria), including ARTool for aligned rank transform analyses, as well as simple effects and Games-Howell comparisons. Statistical significance was set at p < 0.05 for all tests. The normality of distributions within each cell was evaluated using the Shapiro–Wilk test, while homogeneity of variances was assessed using Levene's test.RMS values, which constituted the primary outcome variable, were analyzed using two-way analysis of variance (two-way ANOVA) including scanner type and lighting condition as factors. Since the assumption of homogeneity of variances was not satisfied, the robustness of the findings was confirmed using ART-ANOVA. Overall, the lowest RMS deviation values were observed with the iTero Lumina scanner, followed by CEREC Omnicam and TRIOS 3, whereas the highest deviation values were detected with the Woodpecker SmileScan scanner. Woodpecker SmileScan demonstrated the greatest variability, with notably higher standard deviations particularly under daylight and halogen reflector conditions compared to the other groups. After FDR correction, the only clinically meaningful difference condition difference was associated with the halogen lamp used with the CEREC scanner. Within the limitations of this study, ambient lighting was shown to influence scanning accuracy depending on the intraoral scanner system used. The statistically significant interaction between scanner type and lighting condition indicated that environmental light variations do not influence all intraoral scanners equally