The concept of intellectual in Oscar Wilde's Lady Windermere's fan and a woman of no importance
Oscar Wilde'ın Lady Windermere'in yelpazesi ve önemsiz bir kadın oyunlarında entelektüel kavramı
- Tez No: 1015017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Oscar Wilde'ın Lady Windermere'in Yelpazesi (1892) ve Önemsiz Bir Kadın (1893) adlı oyunlarındaki entelektüel kavramını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Birincil ve ikincil kaynaklar aracılığıyla, entelektüel teriminin yalnızca akademiyle veya elitlerle ilgilenenlere uygulanmadığı gözlemlenmiştir. Lady Windermere'in Yelpazesi ve Önemsiz Bir Kadın oyunlarında, entelektüel kimlik, yaşadığı toplumu gözlemleyen, ahlaki yargının sınırlarını sorgulayan ve gerektiğinde otoriter değer sistemine karşı tavır alan biri olarak görülmektedir. Tezin teorik çerçevesi, entelektüel kimliğin felsefi arka planının incelenmesiyle oluşturulmuştur. Antik düşünceden modern zamanlara uzanan entelektüelin toplumla kurduğu mesafe, ahlaki sorumluluk ve bilinç yoluyla, özellikle entelektüel figürün sosyal normlarla yarattığı gerilime odaklanılarak değerlendirilmektedir. Bu teorik arka plana uygun olarak, entelektüel kimlik, sosyal olarak ayrıcalıklı olmaktan ziyade etik olarak konumlanmış olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla tez, entelektüeli dışsal bir statü olarak değil, daha çok içsel bir bilinç ve tutarlılık meselesi olarak kavramsallaştırmaktadır. Oscar Wilde'ın dramatik evreni, bu kavramsal tartışmayı somutlaştırmak için verimli bir zemin sunmaktadır. Wilde'ın toplumsal ikiyüzlülüğü, ahlaki mutlakçılığı ve aristokratik değer sistemini ironik bir şekilde sunma biçimi, entelektüel bilincin dramatik çatışma içinde görülmesine olanak tanır. Lady Windermere'in Yelpazesi'nde etik farkındalık, katı ahlaki mutlakçılığın çözülmesi süreci üzerinden incelenir. Oyunun başında Lady Windermere'in temsil ettiği mutlakçı ahlaki anlayış, Bayan Erlynne'nin belirsiz konumu ve deneyimsel deneyimle karşılaşması sonucunda evrim geçirir. Bu dönüşüm, yargının sınırlarını görünür kılar ve entelektüel bilincin dramatik olarak nerede inşa edildiğini ortaya çıkarır. Önemsiz Bir Kadın'da entelektüel bilinç, etik bir direnç olarak daha açık bir şekilde gözlerimizin önüne serilir. Bayan Arbuthnot'un sosyal meşruiyet uğruna etik sınırlarını terk etmeyi reddetmesi, sosyal statü ile ahlaki tutarlılık arasındaki kopukluğu ortaya koymaktadır. Lord Illingworth tarafından temsil edilen aristokratik güç ile Hester Worsley tarafından temsil edilen idealist eleştiri arasındaki gerilim, oyunun entelektüel tartışmasını genişletir. Böylece Wilde, entelektüel kimliği, sistem içinde ortaya çıkan bir bilinçten ziyade, gerektiğinde sistemin değerlerini reddedebilen etik bir konum olarak dramatize eder. Sonuç olarak, bu tez, Wilde'ın söz konusu iki oyunundaki entelektüel kavramının elitizm, sosyal üstünlük veya kusursuz, bilge bir kişi olmakla özdeşleştirilemeyeceğini; aksine, entelektüel kavramının ahlaki farkındalık, bilinçli mesafe ve etik tutarlılıkla özdeşleştirildiğini savunmaktadır. Entelektüel kimlik, sosyal yargı mekanizmalarının dışında konumlanmayan, ancak bu mekanizmaların içinde kalan ve böylece sınırlarını ortaya koyan bir bilinç biçimi olarak dramatize edilir. Bu anlamda, bu tez, Wilde'ın dramatik yapısındaki entelektüel figürün estetik bir pozdan ziyade etik bir konum olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the concept of intellectual in Oscar Wilde's Lady Windermere's Fan (1892) and A Woman of No Importance (1893). Through primary and secondary sources, it is observed that the term intellectual is not applied merely to those dealing with the academy, nor to elites. In the plays Lady Windermere's Fan and A Woman of No Importance, an intellectual identity is seen as someone who observes the society in which they live, questions the boundaries of moral judgment, and takes a stance against the authoritative value system when necessary. The theoretical framework of the thesis is formed by scrutinizing the intellectual identity's philosophical background. The distance the intellectual establishes with society, spanning from ancient thought to modern times, is evaluated through moral responsibility and consciousness, with particular focus on the tension the intellectual figure creates with social norms. In accordance with this theoretical background, intellectual identity is described as ethically positioned, rather than socially privileged. Thus, the thesis conceptualizes the intellectual not as an external status but more as a matter of an inner consciousness and consistency. Oscar Wilde's dramatic universe presents a fruitful base to embody this conceptual debate. Wilde's societal duplicity, moral absolutism, and the way he presents the aristocratic value system ironically allow the intellectual consciousness to be seen within dramatic conflict. Ethical awareness in Lady Windermere's Fan is examined through the process of dissolving rigid moral absolutism. Absolutist moral understanding that Lady Windermere represents at the beginning of the play evolves as a result of Mrs. Erlynne's ambiguous position and encountering experiential experience. This transformation makes the boundaries of judgment visible and unearths where the intellectual consciousness is dramatically constructed. In A Woman of No Importance, intellectual consciousness appears before our eyes more explicitly as an ethical resilience. The fact that Mrs. Arbuthnot refuses to abandon her ethical boundaries for the sake of social legitimacy exposes the detachment between social status and moral consistency. The tension between aristocratic power, represented by Lord Illingworth, and idealist criticism, represented by Hester Worsley, extends the play's intellectual debate. Thus, Wilde dramatizes intellectual identity as an ethical position that can, when necessary, reject the system's values rather than as a consciousness that arises within the system. Consequently, this dissertation claims that the concept of intellectual in Wilde's two plays in question cannot be identified with elitism, social superiority, or being a flawless, wise person; rather, it contends that the concept of intellectual is identified with moral awareness, conscious distance, and ethical consistency. Intellectual identity is dramatized as a form of consciousness that is not positioned outside social judgment mechanisms, but that remains within those mechanisms, thus exposing their boundaries. In this sense, this thesis aims to show that the intellectual figure in Wilde's dramatic structure is an ethical position rather than an aesthetic pose.