Yapay zekâ ile geliştirilen antrenman programlarının kuvvet, sürat ve güç parametrelerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of an artificial intelligence-developed training program on strength, speed, and power parameters
  1. Tez No: 1015022
  2. Yazar: YAHYA EMİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER AĞGÖN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yapay zekâ destekli olarak oluşturulan bir antrenman programının sedanter bireylerde kuvvet, sürat ve güç ile ilişkili performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, yapay zekâ destekli antrenman yaklaşımı ile geleneksel antrenman programlarının sedanter bireylerde fiziksel performans değişimleri açısından oluşturduğu farklılıkların ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, araştırma grubu, kontrol grubu 1 ve kontrol grubu 2 olmak üzere üç gruptan oluşan toplam 30 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubuna ChatGPT-4o (OpenAI) tarafından oluşturulan antrenman programı, kontrol grubu 1'e profesyonel antrenör tarafından hazırlanan antrenman programı uygulanmış; kontrol grubu 2'ye ise herhangi bir fiziksel aktivite müdahalesi yapılmamıştır. Çalışma, ön test - son test ölçümlerine dayalı yarı deneysel bir araştırma tasarımıyla yürütülmüştür. Quadriceps, hamstring, dorsal fleksör ve plantar fleksör kas gruplarına ait zirve güç, impuls (0 - 100 ms) ve kuvvet gelişim oranı (KGO, 0 - 100 ms) ölçümleri Beyond Power Voltra cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ - SF) ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde non-parametrik istatistiksel testler kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma grubunda zirve güç ve impuls değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlenmiştir (p < 0,05). KGO değişkeninde anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Kontrol grubu 1'de sadece zirve güç değişkeninde anlamlı bir artış gözlemlenirken, kontrol grubu 2'nin performans değişkenlerinin hiçbirinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gözlenmemiştir. Ayrıca araştırma grubunda zirve güç ve impuls değişkenlerine ait etki büyüklüklerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, yapay zekâ destekli antrenman programının sedanter bireylerde özellikle maksimal kuvvet ve kısa sürede kuvvet üretimi ile ilişkili performans parametreleri üzerinde anlamlı ve pratik açıdan güçlü adaptasyonlar oluşturabildiğini göstermektedir. Sürat ve patlayıcı güçle ilişkili parametrelerin geliştirilmesi için ise daha yüksek yoğunluk ve özgüllük içeren antrenman içeriklerine ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the effects of an artificial intelligence - based training program on strength-, speed-, and power-related performance parameters in sedentary individuals. Additionally, it was aimed to reveal the differences between artificial intelligence-based and traditional training programs in terms of physical performance changes in sedentary individuals. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 30 male participants divided into three groups: an experimental group, control group 1, and control group 2. The experimental group followed a training program generated by ChatGPT-4o (OpenAI), while control group 1 followed a program designed by a professional coach. Control group 2 did not participate in any structured physical activity. The study was designed as a quasi-experimental model with pre-test and post-test measurements. Peak power, impulse (0 - 100 ms), and rate of force development (RFD, 0 - 100 ms) were measured for quadriceps, hamstring, dorsiflexor, and plantar flexor muscle groups using the Beyond Power Voltra device. Physical activity levels of participants were assessed using the International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ - SF). Non-parametric statistical tests were used for data analysis. Results: In the experimental group, statistically significant increases were observed in peak power and impulse (0–100 ms) variables in favor of the post-test (p<0.05). No significant change was found in the rate of force development (RFD) (p>0.05). In control group 1, a significant increase was observed only in peak power, while no significant changes were found in other variables. No statistically significant improvements were observed in any performance variables in control group 2. Additionally, large effect sizes were found for peak power and impulse variables in the experimental group. Conclusion: The findings indicate that the artificial intelligence-based training program can produce significant and practically meaningful adaptations, particularly in maximal strength and rapid force production-related performance parameters in sedentary individuals. However, the development of more specific performance components such as rate of force development may require training protocols with higher velocity and specificity.