Spor bilimleri öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutum ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of attitude and anxiety levels of sport sciences students towards artificial intelligence
- Tez No: 972652
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KANGALGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Spor, Education and Training, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada spor bilimleri öğrencilerinin yapay zekaya yönelik tutum ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu devlet üniversitelerinin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören 692 erkek ve 514 kadın olmak üzere toplam 1206 öğrenciden oluşmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Bilgi Formu, Schepman ve Rodway (2020) tarafından geliştirilen ve Kaya ve arkadaşları (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği”ile Wang ve Wang (2019) tarafından geliştirilen ve Akkaya, Özkan ve Özkan (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler t-testi, MANOVA, ilişki testleri ve Post-Hoc analizleri ile değerlendirilmiş; tüm analizlerde anlamlılık düzeyi ,05 olarak kabul edilmiştir. Tutum puanlarına ilişkin bulgulara göre; erkek öğrenciler, beden eğitimi ve spor öğretmenliği öğrencileri, 4. sınıf öğrencileri, yapay zekâ araçlarını kullananlar ve gelir düzeyi daha yüksek olan öğrenciler istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek tutum puanlarına sahiptir. Yaş, günlük internet kullanımı ve aktif spor yapma değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Kaygı puanları incelendiğinde; YZ Yapılandırma alt boyutunda kadın öğrenciler, iş değiştirme kaygısı alt boyutunda 22 yaş ve üzeri öğrenciler, rekreasyon bölümü ve 4. sınıf öğrencileri ile günlük internet kullanım süresi 4 saat ve üzeri olan öğrenciler daha yüksek kaygı düzeyine sahiptir. Yapay zekâ araçlarını kullananlar ve teknolojik yeterliliklerini geliştirme amacı güdenlerin kaygı düzeyleri daha yüksektir. Aktif spor yapmayan öğrenciler ise iş değiştirme kaygısı açısından daha yüksek puan almıştır. Gelir durumuna göre kaygı düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine and examine the attitudes and anxiety levels of sports sciences students toward artificial intelligence and to analyze these variables in terms of various demographic factors. The research sample consisted of 1206 students (692 males and 514 females) studying at the faculties of sports sciences in public universities. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form developed by the researcher, the“General Attitudes Toward Artificial Intelligence Scale”developed by Schepman and Rodway (2020) and adapted into Turkish by Kaya et al. (2022), and the“Artificial Intelligence Anxiety Scale”developed by Wang and Wang (2019) and adapted into Turkish by Akkaya, Özkan, and Özkan (2021). Data analysis involved t-tests, MANOVA, correlation analyses, and Post-Hoc tests, with the significance level set at.05. According to the findings, attitude scores were significantly higher among male students, students majoring in physical education and sports teaching, senior-year students, those using AI tools, and those with higher income levels. No significant differences were found regarding age, daily internet usage, and regular physical activity. In terms of anxiety scores, female students scored higher in the AI Structuring sub-dimension. Additionally, students aged 22 and above had higher career-change anxiety compared to those aged 18-19. Recreation majors, senior-year students, and participants using the internet for four or more hours daily demonstrated significantly higher anxiety levels. Moreover, students who actively used AI tools and those aiming to improve their technological competencies reported higher anxiety scores. Students not engaging in regular physical activity exhibited greater career-change anxiety. However, no significant differences in anxiety levels were found based on income status.