Futbol kalecilerinde üst ve alt vücut anaerobik performans farklılıklarının incelenmesi
Investigation of upper and lower body anaerobic performance differences in football goalkeepers
- Tez No: 1015032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TATLICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya ilinde aktif olarak futbol kaleciliği yapan erkek sporcularda 30 saniyelik Wingate Anaerobik Testi (WAnT) sırasında üst ve alt ekstremite anaerobik güç çıktılarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmada özellikle zirve güç, ortalama güç ve relatif güç değerleri arasındaki farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya en az iki yıldır aktif olarak kalecilik yapan 13 erkek sporcu katılmıştır (yaş: 15,00 ± 0,00 yıl; boy: 178,31 ± 5,63 cm; vücut ağırlığı: 67,46 ± 8,42 kg; BKİ: 21,20 ± 2,26 kg/m²). Katılımcılar üç farklı test gününde laboratuvara çağrılmıştır. İlk gün, test protokollerine uyum sağlanması amacıyla familirizasyon oturumu gerçekleştirilmiştir. İkinci test gününde katılımcıların yarısı rastgele yöntemle üst ekstremite Wingate testini, diğer yarısı ise alt ekstremite Wingate testini uygulamıştır. Üç gün sonra yapılan üçüncü test gününde ise gruplar çaprazlanarak testler değiştirilmiştir. Tüm testler öncesinde standart ısınma protokolü uygulanmıştır. Otuz saniyelik test süresince zirve güç ve ortalama güç değerleri kaydedilmiş ve relatif güç (W/kg) değerleri hesaplanmıştır. Verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular, alt ekstremiteye ait zirve güç ve ortalama güç değerlerinin üst ekstremiteye göre anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir (p<0,01). Ayrıca relatif güç değerleri de alt ekstremite lehine anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, genç kalecilerde alt ekstremite anaerobik güç değerlerinin üst ekstremiteye kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, üst ve alt ekstremite performans özelliklerinin farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the anaerobic power outputs of the upper and lower extremities during a 30-second Wingate Anaerobic Test (WAnT) in male soccer goalkeepers actively competing in Konya. Specifically, the study aimed to determine the differences in peak power, mean power, and relative power values between the upper and lower body. A total of 13 male goalkeepers who had been actively playing for at least two years participated in the study (age: 15.00 ± 0.00 years; height: 178.31 ± 5.63 cm; body weight: 67.46 ± 8.42 kg; BMI: 21.20 ± 2.26 kg/m²). Participants attended the laboratory on three separate test days. On the first day, a familiarization session was conducted to ensure adaptation to the testing procedures. On the second test day, half of the participants were randomly assigned to perform the upper extremity Wingate test, while the other half completed the lower extremity Wingate test. Three days later, during the third test session, the groups were crossed over and the tests were interchanged. A standardized warm-up protocol was applied before all tests. During the 30-second test, peak and mean power outputs were recorded, and relative power (W/kg) values were calculated. Data were analyzed using paired sample t-tests, and the level of statistical significance was set at p<0.05. The findings indicated that peak and mean power values of the lower extremity were significantly higher than those of the upper extremity (p<0.01). Additionally, relative power values were also significantly higher in the lower extremity. In conclusion, anaerobic power values of the lower extremity were found to be higher than those of the upper extremity in young goalkeepers. These findings suggest that upper and lower extremities exhibit different performance characteristics.