Futbolda kaleci giysilerinin fonksiyonelliklerinin arttırılması amacıyla yeniden tasarlanması
Redesigning the functionality properties of football goalkeeper jerseys
  1. Tez No: 531957
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışmasında, dünya ekonomisinin yaklaşık %10'una yön veren futbol sektöründe, kalecilerin kullandığı alt-üst formalar ele alınmıştır. Piyasada kalecilerin kullanmakta oldukları mevcut ürünlerin, görevleri gereği yaptıkları hareketler sırasında yeterli koruma sağlamadıkları, literatür özeti kısmında da belirtilen, bugüne kadar yapılmış çalışmalar incelenerek tespit edilmiştir. Bu noktadan yola çıkılarak kalecilerin, hem antrenman hem de profesyonel futbol müsabakaları sırasında kullandıkları alt-üst takım formaları, kalecilik işini daha rahat, daha emniyetli bir şekilde yapabilmeleri ve ergonomik bir kullanım sağlanması amacıyla incelenmiştir. Bu planlamalar sonucunda, fonksiyonel anlamda iyileştirilmiş kaleci formaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında profesyonel olarak kalecilik yapan futbolcular ile birlikte altyapılarda oynayan kaleci adayı genç sporcular da hedef kitle arasındadır. Geliştirilen kaleci formaları, kalecilere yapılan anket sonuçlarına göre mevcut olarak kullanılan kaleci formalarına nazaran daha yüksek bir performans sergilediği tespit edilmiştir. Sensörlerden bu konuda alınan sonuçlarda ise, geliştirilen forma ile vücudun, dirsek bölümünde hissedilen darbe şiddeti %17,56, omuz bölümünde %24,28, basen bölümünde %18,50 ve kanat bölümünde de %22,52 oranlarında azaltılarak formalarda iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the goalkeeper jerseys will be discussed in the football sector which composes 10% of the world economy. The existing jerseys that goalkeepers using are determined as insufficient because of not being able to provide adequate protection during movements, which has been highlighted in accordance with the literature review. Starting from this point, new goalkeeper jerseys which can serve the purpose of usage in terms of function were planned to be improved. In this direction the goalkeeper jerseys that are worn by the goalkeepers during trainings and professional football competitions was examined to provide comfort, safety and ergonomic. In the context of this thesis, besides the professional goalkeepers, the young goalkeeper candidates are in the target group as well. The shock protection feature of the developed forms shows better performance when compared to the present forms in the market, according to the results of the survey conducted with the goalkeepers. Considering the results obtained from the sensors, the following rates were obtained as the shock reducements based on the improvements: 17,56% in the elbow region of the developed formations, 24,28% in the shoulder region, 18,50% in the basin region and 22,52% in the wing area.