Dijital sahiplik ve miras kavramının sinema ve yayın platformları bağlamında dönüşümü
The evolution of the concept of digital ownership and inheritance in the context of cinema and streaming platforms
  1. Tez No: 1015047
  2. Yazar: NAHLA ELSADIG MOHAMED ALI HASAB ELRASOUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ARDA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Hukuk, Sosyoloji, Radio and Television, Law, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo, Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşme süreciyle birlikte mülkiyet kavramının geçirdiği köklü dönüşümü sinema ve dijital yayın platformları özelinde incelemektedir. İnsanlık tarihi boyunca fiziksel bir nesneye sahip olma ve bu nesneyi miras yoluyla aktarma geleneği, dijital çağda yerini“erişim kültürü”adı verilen yeni bir modele bırakmıştır. Çalışmada, VHS ve DVD gibi fiziksel medya araçlarından yayın platformlarına geçişin; bireyin sahiplik algısı, tüketim alışkanlıkları ve kültürel bellek üzerindeki etkileri analiz edilmektedir. Nitel bir araştırma yöntemi ve literatür taraması temelinde yürütülen çalışmada, dijital içeriklerin geçici lisanslara ve kullanıcı hesaplarına bağlı olması nedeniyle“sahiplik”olgusunun zayıfladığı ve“dijital miras”ın aktarılamaz hale geldiği hipotezleri tartışılmaktadır. Araştırma sonucunda, dijitalleşmenin mülkiyet hakkını“erişim izni”ne indirgediği ve bu durumun kültürel süreklilik ile koleksiyonculuk geleneği üzerinde kırılganlık yarattığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the radical transformation of the concept of ownership in the context of cinema and digital streaming platforms during the process of digitalization. Throughout human history, the tradition of owning a physical object and passing it on through inheritance has been replaced in the digital age by a new model known as the“access culture.”The study analyzes the effects of the transition from physical media, such as VHS and DVDs, to streaming platforms on the individual's perception of ownership, consumption habits, and cultural memory. Conducted through a qualitative research method and extensive literature review, the study discusses the hypotheses that the phenomenon of“ownership”has weakened and“digital inheritance”has become non-transferable due to digital content being tied to temporary licenses and user accounts. The research concludes that digitalization reduces the right of ownership to a mere“permission to access,”arguing that this situation creates vulnerability in cultural continuity and the tradition of collecting.