The mediating role of organizational citizenship behaviour in the effect of perceived work stress on the turnover intention
Algılanan iş stresinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel vatandaşlık davranışının aracılık rolü
- Tez No: 1015046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, algılanan iş stresi ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide Örgütsel Vatandaşlık Davranışının (ÖVD) aracılık rolünü incelemektedir. Çalışmada iş stresinin, çalışanların performansını, motivasyonunu ve iş tatminini ne denli doğrudan etkilediği ve uzun vadede örgütsel verimliliği ne ölçüde şekillendirdiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış, veri toplama sürecinde anket yöntemi tercih edilmiştir. Geçerlilik, güvenilirlik, faktör analizleri ve çoklu doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, algılanan iş stresinin işten ayrılma niyetini artırdığını, ancak örgütsel vatandaşlık davranışının bu etkiyi belirli ölçüde azalttığını göstermiştir. Elde edilen bulgular, işletmelerin çalışan bağlılığını artırmak ve işten ayrılma oranlarını düşürmek için iş stresini yönetme stratejileri geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Örgütsel vatandaşlık davranışını teşvik eden bir iş ortamının, çalışanların kuruma bağlılığını artırarak işten ayrılma niyetlerini azaltabileceği sonucuna ulaşılmıştır Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi ve örgütsel davranış alanlarında uygulanabilir sonuçlar sunarak, iş stresinin olumsuz etkilerini en aza indirmek için örgütlerin nasıl aksiyon alabileceği konusunda önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether Organizational Citizenship Behavior (OCB) acts as a mediating variable in the relationship between job stress and turnover intention and is influenced by several organizational factors such as justice, compliance, leadership style, and commitment. The research aims to demonstrate the extent to which job stress directly influences employees' performance, motivation and job satisfaction, and how, in the long term, it shapes overall organizational effectiveness. A quantitative research method was used, with data collected through surveys. Validity, reliability, factor analyses, and multiple linear regression analyses were conducted. The results indicate that perceived work stress increases turnover intention, but organizational citizenship behavior partially mitigates this effect. The findings highlight the need for businesses to develop stress management strategies to enhance employee commitment and reduce turnover rates. It is concluded that promoting organizational citizenship behavior in the workplace can strengthen employees' commitment to the organization and decrease turnover intention. This study provides practical insights into human resource management and organizational behavior, offering key takeaways on how organizations can minimize the negative effects of work stress.