Anonim şirketlerde yönetim kurulunun temsil yetkisinin sınırlandırılması
The Limitation of the representation of authority of the board of directors in joint stock companies
  1. Tez No: 101508
  2. Yazar: HASAN BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE TÜLİN YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ANONİM ŞİRKETLERDE YÖNETİM KURULUNUN TEMSİL YETKİSİNİN SINIRLANDIRILMASI Hasan BAĞRI AÇIK Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman : Ayşe Tülin YÜRÜK Anonim şirketleri üçüncü kişilere karşı yönetim kurulu temsil eder. Yönetim kurulunun temsil yetkisinin kapsamı, Ticaret Kanunuyla düzenlenmiştir. Ticaret Kanununa göre yönetim kurulu, anonim şirketin konusuna giren tüm hususlarda şirketi temsil yetkisine sahiptir. Yönetim kurulunun temsil yetkisi, kural olarak üçüncü kişilere karşı sınırlandırılamaz. Ancak, Ticaret Kanununda bu yetkinin şirketin iradesi ile iyi niyetli üçüncü kişilere karşı sınırlandırılabileceği bir takım istisnaî düzenlemeler de mevcuttur. Ticaret Kanununun benimsediği şekilde temsil yetkisi sınırlandırılan yönetim kurulunun bu sınırlandırmayı aşan hususlarda iyi niyetli üçüncü kişilerle yapmış olduğu hukukî işlemler anonim şirketi bağlamaz. Bu durum ise şirket ile hukukî işlemlerde bulunan iyi niyetli üçüncü kişilerin, yönetim kurulunun şirketi temsil yetkisinin varlığına olan güvenlerini sarsacak niteliktedir. Bu çalışmada yönetim kurulunun temsil yetkisinin şirketin iradesi ile iyi niyetli üçüncü kişilere karşı sınırlandırılabileceği haller incelenerek, bu hallerde iyi niyetli üçüncü kişilerin korunması açısından Ticaret Kanununun nasıl bir yöntem izlediği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The board of directors represents the joint stock company against third parties. Representation of authority of board of directors is determined by the Commercial Code. According to Commercial Code the board of directors has the authority of representation in all the matters concerning subjects of joint stock company. Representation of authority of the board of directors in principal cannot be constrained against third parties in good faith. Besides, there are some exceptional provisions that allow to constrain this authority by the will of the company against third parties in good faith. When the authority of the board of directors has been limited in that way, its legal transactions carried out with third parties in good faith exceeding given restriction don't bind the joint stock company. This situation is not trustworthy for third parties in good faith who have legal transactions with the company which are carried out in reliance on the representation of authority of the board of directors. In this paper, matters which can be constrained representation of authority of board of directors against third parties in good faith by the will of the company and the method of the Commercial Code for protection third parties in good faith will be examined.