İnşaat işletmelerinde dış kaynaklardan yararlanma: 'Outsourcing' ve Türk inşaat işletmelerinde bir araştırma
Outsourcing in the construction compenies and a survey in Turkish construction companies
  1. Tez No: 101507
  2. Yazar: ALPER ULUİŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY UZKESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İNŞAAT İŞLETMELERİNDE DIŞ KAYNAKLARDAN YARARLANMA- 'OUTSOURCING' VE TÜRK İNŞAAT İŞLETMELERİNDE BİR ARAŞTIRMA Alper ULUİŞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Nuray UZKESİCİ Tezde Türk inşaat sektöründe taşeron-müteahhit ilişkisi hakkında kapsamlı olarak araştırma yapılmıştır. Ülkemizde yönetim tekniği olan outsourcing yani dış kaynaklardan yararlanma uygulaması en iyi inşaat sektöründe bilinmektedir. Dolayısı ile araştırma genellikle bu sektörde yoğunlaşmıştır. Ancak dış kaynaklardan yararlanma konusunda ülkemizde özellikle inşaat sektöründe henüz yeterli çalışma yapılmamıştır. Günümüz global rekabet dünyasında, işletmeler küçülmeye çalışmakta, en azından kar ve pazar payını korumak ve maliyetlerini düşürmek istemektedir. İşletmelerin dış kaynaklardan yararlanmaya başlamasının en basit sebebi iş azalmasına giderek sabit harcamaları düşürmektir. Dolayısı ile bu yöntemin istenen sonucu sağlayıp sağlamadığının anlaşılması önem kazanmaktadır. Stratejik yönetim kaynaklarında dış kaynaklardan yararlanma stratejik avantaj elde etme yöntemi olarak anlatılmıştır. Dış kaynaklardan yararlanma dış tedarikçiden değer yaratan faaliyetin samı alınmasıdır. Bu yöntemin giderek yaygın olarak kullanılmasının nedeni, işletmenin asıl ve destekleyici faaliyetlerinin tümünde kaynakların ve olanakların rekabeti arttırıcı yönde kullanılmasını sağlamasıdır. Araştırmada, müteahhit-taşeron arasındaki ilişkilerin incelenmesi ile inşaat işletmelerinde dış kaynaklardan yararlanma yönetim tekniğinin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar, bu tekniğin başardı olmasını sağlayacak faktörlerin bulunması ve bu tekniği uygulayacak işletmelere faydalı olacak bilgilerin verilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, dış tedarikçi-müteahhit arasındaki ilişki hakkında bilgi alabilmek için tarama yöntemi kullanılmıştır. Müteahhit işletmelere sorular sorulmuş ve SPSS Programı kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT OUTSOURCING IN THE CONSTRUCTION COMPANIES AND A SURVEY IN TURKISH CONSTRUCTION COMPANIES This study is a comprehensive survey about outsourcing and the relationship between outsourcers and contractors in Turkish construction sector. Management technique of outsourcing or using external provider bestly known in construction sector in our country. Unfortunately especially in construction sector in our country any component research has been accomplished yet. In today's world of global competition, businesses are desperately trying to boost, or at least maintain, profits and market share and reduce spending costs. Businesses start to take advantage of outsourcing simply because they want to cut overheads-shorthand in most cases by cutting jobs. Becouse it is important to realize if the case came through the aspired result. In the literature of strategic management outsourcing has become recognised as a means to achieve a range of strategic benefits. Outsourcig is the purchase of a value- creating activity from an external supplier. The major reason outsourcing is being used prominently is that few, if any, firms possess the resources and capabilities required to achieve competitive superiority in all primary and support activities. In this study, by analysing the relationships between the outsourcers and contractors, it was aimed to contribute the beneficial learnings to the companies which would apply this technique, the procurement of the factors that would assure this technique to be successful and the adversities possibly come accross through the outsourcing application in the construction companies. In mis study a survey method was used to reach the information about contractors relationship between outsourcers. Through all this research process, questions were asked to the contractors and by SPSS program the analysis were made.