Özel öğretim kurumlarının finansman sorunları ve İstanbul bölgesinde bir uygulama
The Financial problems of private instructions and the appliance of İstanbul
- Tez No: 101509
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de eğitim sektörünün durumu gözönüne alındığında hem sayısal hem de kalite yönünden ihtiyaçları karşılamaktan gitgide uzaklaştığı görülmektedir, özel sektörün ve özel girişimciliğin eğitime yönelmesi gereği ortadadır. Bu gün özel öğretim kurumlarının kendi çevrelerinde dönen, yeterince genişleyemeyen yapılarından sıyrılıp daha fazla kesime yönelebilmeleri için öncelikle bu işletmelerin en önemli sorunlarının başında gelen finansman sorunlarının ve finansal yapılarının ortaya konması gerekmektedir. Bu kurumlara sağlanacak kapsamlı destekler, yapılacak inceleme ve araştırmaların ışığında oluşturulacak uygulamalar ile politikalar sayesinde gerçekleşebilecektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın birinci bölümünde; eğitimin toplum açısından önemini vurgulayarak Türkiye'de eğitim sektörünün durumuna yer verilmiştir. ikinci bölümde ise özel öğretim kurumu tanımlanarak, Türkiye'de özel öğretimin gelişimine, özel öğretim kurumu türlerine ve özel öğretim kurumlarının eğitim sistemi içindeki yerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde; eğitim yatırımlarındaki teşvik uygulamalarına ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; özel öğretim kurumlarının finansal yapılarına ve finansal sorunlarına değinilmiştir. Son bölümde ise İstanbul'da faaliyet gösteren özel okullara yönelik olarak bir anket çalışmasına yer verilerek bu kurumların sorunları test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education sector in Turkey is increasingly unable to fulfill both qualitative and quantitative needs. Clearly it is high time that private initiatives and enterprises need to take charge. Current private education institutions first ought to dispense with structural and most notably financial problems which, in a vicious cycle, hinder their greater involvement in education. Providing extensive financial support to such institutions can only result from projects and policies based on research. With this purpose, in the first chapter of this study, the educational status in Turkey is examined emphasizing its important role for the society. In the second chapter, private education is described including the development of private education, the types of such institutions and their place in the educational system. Incentive applications of educational investments and examples of developed countries are pointed out in the third chapter. The fourth chapter contains financial constitution of educational establishments and their finance problems. The last chapter covers a questionnaire on private schools in Istanbul in order to find out the problems they encounter.