Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü edindirmeye yönelik öz yeterlik algıları
Self competency perceptions of Turkish teachers towards cultivating a reading culture
  1. Tez No: 821055
  2. Yazar: NUR SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü edindirme öz yeterlik algıları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin öğrencilerine okuma kültürü edindirme konusunda ne derece öz yeterliliğe sahip olduklarını belirlemektir. Bu araştırma, betimsel bir araştırmadır. Araştırmada okuma kültürüyle ilgili kavramlar tanımlanmıştır. Daha sonra okuma kültürü edindirmede Türkçe öğretmenlerinin öz yeterliği cinsiyet ve mesleki deneyim değişkenlerine göre bir anket yoluyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürü edindirmeye yönelik öz yeterlik algılarının iyi olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonunda okuma kültürü edindirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the self-efficiency perceptions of the tachers's of Turkish towards' cultivating reading culture was investigated. The purpose of research is to determine the self-efficiency of Turkish teachers in terms of improving reading culture. Descriptive survey model was used in this research. In this research the concepts related to reading culture was defined. The self efficiency of Turkish teachers in having acquired a reading culture was evaluated by means of a questionnaire according to the variables of gender and Professional experience. In conclusion self-efficiency perceptions of the tachers's of Turkish towards' improving reading culture was found to be qualified. In the last part of study, suggestions towards improving reading culture was put forward.