Özel hastanede hizmet veren hekimin asıl işveren ilişkisinden doğan hakları
Rights of physicians working in private hospitals arising from the principal employer relationship
- Tez No: 1015101
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel hastanelerde hizmet veren hekimlerin hukuki statüsünü, özellikle iş ve sosyal güvenlik hukuku bakımından asıl işveren ilişkisi çerçevesinde ele almakta ve hekimlerin iş sözleşmesi kapsamında sahip oldukları hakların, uygulamada farklı sözleşme türleri aracılığıyla bertaraf edilmesinin hukuki sonuçlarını incelemektedir. Uygulamada özel hastaneler tarafından hekimlerle yapılan serbest meslek makbuzu veya şirket faturası karşılığı hizmet sözleşmelerinin, gerçekte iş sözleşmesi ilişkisini gizleyerek iş hukuku hükümlerinin dolanılmasına yol açtığı görülmektedir. Çalışmada öncelikle hekimlik kavramı, hekimlik yetkisi, hekimlerin görev ifası sırasında sahip oldukları yükümlülükler ve tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk şartları incelenmiştir. Ardından iş hukuku kapsamında işveren, asıl işveren–alt işveren ilişkisi ve iş sözleşmesinin unsurları ele alınarak, hekimlerin görev yaptıkları sağlık kuruluşlarına göre hukuki statüleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise özel hastanelerde hizmet veren hekimler bakımından kurulan sözleşme ilişkilerinin niteliği muvazaa ve kanuna karşı hile kavramları ışığında analiz edilmiş, bu tür ilişkilerde uygulanması gereken hukukun tespiti yapılmıştır. Bu bağlamda, hekimlerin fiili çalışma koşullarının iş sözleşmesinin unsurlarını taşıması halinde, taraflar arasında kurulan sözleşmenin adı ne olursa olsun iş hukuku hükümlerinin uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada ayrıca iş ve sosyal güvenlik hukuku hükümlerinin uygulanması halinde hekimlerin çalışma süreleri, ücret, fazla çalışma, dinlenme süreleri, tazminat, sosyal güvenliğe ilişkin ve işveren sorumluluklarından doğan hakları ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal status of physicians working in private hospitals within the framework of labor and social security law with particular emphasis on the concept of the principal employer relationship and the rights arising from employment contracts. In practice, private hospitals frequently engage physicians through service contracts based on freelance invoices or corporate billing, which often conceal an actual employment relationship and result in the circumvention of mandatory labor law provisions. The study first addresses the concept of the medical profession, the authorization to practice medicine, physicians' professional obligations, and the legal requirements of lawful medical intervention. Subsequently, it analyzes the notions of employer, principal employer–subcontractor relationships, and the essential elements of an employment contract under labor law, evaluating the legal status of physicians according to the healthcare institutions in which they work. In the final section, contractual arrangements between private hospitals and physicians are assessed in light of the doctrines of sham transactions and fraud against the law, with a focus on determining the applicable legal framework. The study concludes that where the factual working conditions of physicians satisfy the elements of an employment relationship, labor and social security law provisions must apply regardless of the formal designation of the contract. Accordingly, physicians are entitled to labor and social security law based rights concerning working hours, wages, overtime pay, rest periods, severance and notice compensation, and social security benefits.