Voices from the front: Gender, memory and trauma in Svetlana Alexievich's the Unwomanly Face of War and Pat Barker's Regeneration
Cephe hatlarından sesler: Svetlana Aleksiyeviç'in Kadın Yok Savaşın Yüzünde ve Pat Barker'ın Yeniden Doğuş eserlerinde toplumsal cinsiyet, bellek ve travma
  1. Tez No: 1015106
  2. Yazar: BEGMUHAMMET ANNAGELDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez savaşın, travmanın ve belleğin Svetlana Aleksiyeviç'in The Unwomanly Face of War (Kadın Yok Savaşın Yüzünde) ve Pat Barker'ın Regeneration (Yeniden Doğuş) adlı eserlerinde nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Biri sözlü tarih çalışması, diğeri ise tarihi bir roman olmasına rağmen, her iki metin de genellikle unutulan ya da görmezden gelinen seslere odaklanır: II. Dünya Savaşı'nda Sovyet cephelerinde görev alan kadınlar ve I. Dünya Savaşı'nda savaş şoku yaşayan Britanyalı askerler. Zafer ya da çatışmalara değil, savaşın ardında bıraktığı duygusal ve psikolojik izlere yönelirler. Bu çalışma her iki yazarın da politik propaganda, toplumsal normlar ya da dilin sınırlamaları nedeniyle bastırılmış seslere nasıl alan açtığını incelemek için travma kuramı, bellek çalışmaları ve anlatı etiği yaklaşımlarını bir araya getirir. Aleksiyeviç gerçek kadınların ham ve duygusal tanıklıklarını kayda alırken, Barker psikiyatrik tedavi gören kurgusal hastalar aracılığıyla iyileşmenin ve itirafın zorluklarını betimler. Her iki eserde de anlatı yalnızca bir hatırlama biçimi değil, aynı zamanda hayatta kalma aracıdır. Bu tezdeki analiz feminist kuram, tıp beşeri ve bilimler, Sovyet sonrası ve imparatorluk sonrası bellek politikaları gibi ek bakış açılarıyla derinleştirilmiştir. Bu perspektifler travmanın cinsiyete bağlı olarak nasıl farklı deneyimlendiğini, kurumların acıyı nasıl kontrol altına almaya çalıştığını ve kişisel anıların ulusal anlatılar tarafından nasıl şekillendiğini ortaya koyar. Sonuç olarak bu tez, Aleksiyeviç ve Barker'ın geleneksel kahramanlık anlayışını sorguladığını öne sürer. Onlara göre cesaret, savaşta değil, konuşma, dinleme ve hatırlama gücünde yatar.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how war, trauma, and memory are represented in Svetlana Alexievich's The Unwomanly Face of War and Pat Barker's Regeneration. Although one is a work of oral history and the other a historical novel, both of these texts focus on voices that are often forgotten or neglected: women on the Soviet frontlines in World War II, and shell-shocked British soldiers in World War I. Instead of focusing on battles and victory, these stories bring people closer to the emotional and psychological scars left behind by war. The study combines trauma theory, memory studies, and narrative ethics to explore how both authors create space for voices that have been suppressed by political propaganda, societal norms, or simple limitations of language itself. Alexievich records raw, emotional testimonies of real women, while Barker portrays the vi difficulties of recovery and confession through fictionalized patients undergoing psychiatric treatment. In both, storytelling is not just a form of remembrance, it is a way of surviving. The analysis extends by adopting feminist theory, medical humanities, and the politics of post-Soviet and post-imperial memory. Thus, these perspectives help reveal how trauma is experienced differently based on gender, how institutions attempt to control or contain pain, and how personal memories are shaped by national stories. Ultimately, this thesis argues that both Alexievich and Barker challenge traditional ideas of heroism. For them, courage does not lie in combat, but in the quiet strength it takes to speak, to listen, and to remember.