Isparta iline bağlı bir köyde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan bireylerin brusella enfeksiyonu hakkında bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılması
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of individuals living in a village in isparta province and engaged in livestock about brucella infection and increasing their awareness
- Tez No: 1015118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Isparta iline bağlı Bozanönü köyünde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan 18 yaş ve üzeri bireylerin brusella enfeksiyonu hakkındaki bilgi, tutum ve davranış düzeylerini değerlendirmek ve verilecek eğitim müdahalesiyle bu bireylerin farkındalıklarını artırarak hastalığın bulaş riskinin azaltılmasına katkı sağlamayı amaçlayan bu çalışma, tek gruplu ön test son test içeren yarı deneysel desenli müdahale araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ocak-Mart 2026 tarihleri arasında Isparta iline bağlı Bozanönü Köyü'nde gerçekleştirilmiş ve toplamda 100 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formunun birinci, ikinci ve dördüncü anket form bölümleri bireylere bir kere sorulurken, ön test ve son test olarak üçüncü bölüm uygulanmıştır ve elde edilen veriler SPSS22 istatistik programında değerlendirilmiştir. İlk olarak uygulanan anket formunun geçerlik ve güvenirliğine ilişkin olarak faktör analizi uygulanmış, formun güvenilir ve kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların büyük çoğunluğu (%93,0) brusella hastalığını daha önce duyduğunu belirtmiş, bilgi kaynağı olarak en sık akraba/komşu (%48,0) ve veteriner hekim (%32,0) ifade edilmiştir. Katılımcıların yalnızca %18,0'inin daha önce brusella tanısı aldığı ve %18,0'inin brusella konusunda eğitim aldığı belirlenmiştir. Koruyucu uygulamalarda bazı doğru davranışlar görülmekle birlikte çiğ sütten peynir yapımı (%81,0), taze peynir tüketimi (%72,0), sağımın çıplak elle yapılması (%49,0) ve koruyucu ekipman kullanmama (%40,0) gibi riskli uygulamaların yaygın olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %92,0'si hayvanlarını aşılatırken, %62,0'si hayvan doğumunda eldiven kullandığını bildirmiştir. Eğitim müdahalesi sonrasında brusella bilgi düzeyinde anlamlı artış görülmüştür. Öntestte ortalama doğru yanıt sayısı 5,38±2,61 iken sontestte 9,97±1,26'ya yükselmiş; yanlış yanıt ortalaması ise 6,62±2,61'den 2,03±1,26'ya düşmüştür. Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi sonucunda öntest ve sontest puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Cinsiyet, hane halkı sayısı, yaş ve eğitim düzeyi ile bilgi puanları arasında anlamlı ilişki saptanmazken, yalnızca medeni duruma göre sontest doğru yanıt sayılarında anlamlı fark belirlenmiş, evli katılımcıların puanlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, conducted as a quasi-experimental intervention research with a single-group pre-test post-test design, aimed to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of individuals aged 18 and over living in Bozanönü village of Isparta province and engaged in animal husbandry regarding brucellosis infection, and to contribute to reducing the risk of disease transmission by increasing their awareness through educational intervention. The study was conducted in Bozanönü Village of Isparta province between January and March 2026, and data were collected from a total of 100 participants. The first, second, and fourth sections of the questionnaire developed by the researcher were administered once to the individuals, while the third section was administered as a pre-test and post-test. The obtained data were evaluated using the SPSS22 statistical program. Factor analysis was applied to the validity and reliability of the first questionnaire, and it was concluded that the form was reliable and usable. According to the results, the vast majority of participants (93.0%) stated that they had heard of brucellosis before, with relatives/neighbors (48.0%) and veterinarians (32.0%) being the most frequently cited sources of information. Only 18.0% of participants reported having previously been diagnosed with brucellosis, and only 18.0% reported receiving education on brucellosis. While some correct practices were observed in preventive measures, risky practices such as cheese making from raw milk (81.0%), fresh cheese consumption (72.0%), milking with bare hands (49.0%), and not using protective equipment (40.0%) were found to be common. 92.0% of participants reported vaccinating their animals, while 62.0% reported using gloves during animal births. A significant increase in knowledge level about brucellosis was observed after the educational intervention. The average number of correct answers increased from 5.38±2.61 in the pre-test to 9.97±1.26 in the post-test. The average number of incorrect answers decreased from 6.62±2.61 to 2.03±1.26. The Wilcoxon Signed-Rank Test revealed a statistically significant difference between pre-test and post-test scores. While no significant relationship was found between gender, household size, age, and education level and knowledge scores, a significant difference was determined only in the number of correct answers in the post-test according to marital status, with married participants scoring higher.