Farklı ofis tipi beyazlatma tekniklerinin insan diş minesinin yüzey pürüzlülüğü ve renk değişimleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different in-office tooth whitening techniques on the surface roughness and color changes of human dental enamel
  1. Tez No: 1015119
  2. Yazar: CEREN TEZER AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYBALA OKTAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı hidrojen peroksit (HP) konsantrasyonlarına ve aktivasyon sistemlerine sahip ofis tipi diş beyazlatma ajanlarının insan diş minesinin yüzey özellikleri ve optik parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmada yüksek konsantrasyonlu kimyasal aktivasyonlu sistemler ile düşük konsantrasyonlu ışık aktivasyonlu bir beyazlatma ajanının mine yüzey pürüzlülüğü, renk değişimi (ΔE₀₀), beyazlık indeksi (WID), yüzey morfolojisi ve mineral içeriği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada toplam 80 insan mine örneği kullanılmıştır. Örnekler kontrol, Opalescence Boost (%40 HP + florür + potasyum nitrat), Whiteness HP Blue (%35 HP + kalsiyum glukonat) ve Philips Zoom WhiteSpeed (%6 HP, ışık aktivasyonlu) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır (n=20). Yüzey pürüzlülüğü ölçümleri optik lazer profilometre ile Ra ve Sa parametreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Renk değişimi ve beyazlık indeksi değerlendirmeleri VITA Easyshade V spektrofotometresi ile beyazlatma öncesi (T0), beyazlatma sonrası (T1) ve birinci ayda (T2) yapılmıştır. Mine yüzeyindeki mikromorfolojik değişiklikler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile elementel içerik değişimleri enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ile değerlendirilmiştir. Beyazlatma ajanlarının pH değerleri uygulama öncesinde ölçülmüştür. Bulgular: Tüm beyazlatma ajanlarının diş renginde iyileşme ve beyazlık indeksinde artış sağladığı belirlenmiştir. Beyazlatma öncesi ile beyazlatma sonrası arasındaki ΔE₀₀ değerleri incelendiğinde, Opalescence Boost grubunda en yüksek renk değişimi elde edilmiş (3,826±1,708) ve bu grubun Whiteness HP Blue (1,359±1,065) ile Philips Zoom (1,959±1,186) gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek beyazlatma etkinliği gösterdiği saptanmıştır (p<0,05). Beyazlatma öncesi ile birinci ay arasındaki ΔE₀₀ değerleri değerlendirildiğinde de en yüksek değer Opalescence Boost grubunda gözlenmiş (5,357±1,340), bu grubu Whiteness HP Blue (4,765±2,479) ve Philips Zoom (2,828±2,071) izlemiştir. Beyazlık indeksi açısından birinci ayda Opalescence Boost (11,773±4,822) ve Whiteness HP Blue (9,629±7,058) gruplarında anlamlı düzeyde daha yüksek WID değerleri elde edilirken, Philips Zoom grubunda daha sınırlı bir artış gözlenmiştir (0,993±5,573). Elde edilen tüm ΔE₀₀ değerleri klinik kabul edilebilirlik eşiğinin (1,8) üzerinde seyretmiştir. Yüzey pürüzlülüğü analizlerinde gruplar arasında ve zaman noktaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Philips Zoom grubunda beyazlatma sonrası Ra değerlerinde artış eğilimi gözlenmesine rağmen (başlangıç: 2,96±0,52 μm; beyazlatma sonrası: 3,71±0,69 μm) bu değişim istatistiksel anlamlılığa ulaşmamış ve 30. gün ölçümlerinde değerler başlangıç düzeyine yaklaşmıştır. SEM analizlerinde beyazlatma ajanlarının mine yüzeyinde sınırlı ve lokalize mikromorfolojik değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir. EDX analizlerinde ise tüm gruplarda beyazlatma öncesi ve sonrasında kalsiyum ve fosfor oranları benzer düzeylerde seyretmiş, belirgin mineral kaybı saptanmamıştır. Sonuç: Yüksek konsantrasyonlu beyazlatma ajanlarının hem erken dönemde hem de 30. günde daha yüksek renk değişimi ve beyazlık indeksi sağladığı, düşük konsantrasyonlu ışık aktivasyonlu sistemin ise klinik olarak kabul edilebilir düzeyde beyazlatma etkinliği oluşturduğu belirlenmiştir. Kullanılan beyazlatma ajanlarının mine yüzeyinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde pürüzlülük artışına neden olmadığı ve EDX analizlerinde mineral içeriğinin büyük ölçüde korunduğu görülmüştür. Bu bulgular, uygun protokoller dahilinde uygulanan ofis tipi beyazlatma ajanlarının hem estetik açıdan etkili hem de mine yüzeyi açısından güvenli bir profil sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to comparatively evaluate the effects of office bleaching agents with different hydrogen peroxide (HP) concentrations and activation systems on the surface properties and optical parameters of human dental enamel. The effects of high-concentration chemically activated systems and a low-concentration light-activated bleaching agent on enamel surface roughness, color change (ΔE₀₀), whiteness index (WID), surface morphology, and mineral content were investigated. Materials and Methods: A total of 80 human enamel specimens were used in this study. The specimens were randomly divided into four groups: control, Opalescence Boost (40% HP + fluoride + potassium nitrate), Whiteness HP Blue (35% HP + calcium gluconate), and Philips Zoom WhiteSpeed (6% HP, light-activated) (n=20). Surface roughness measurements were performed using an optical laser profilometer with Ra and Sa parameters. Color change and whiteness index evaluations were carried out spectrophotometrically using a VITA Easyshade V device at baseline (T0), immediately after bleaching (T1), and at one month (T2). Micromorphological alterations of enamel surfaces were evaluated using scanning electron microscopy (SEM), while elemental composition changes were analyzed by energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX). The pH values of the bleaching agents were measured prior to application. Results: All bleaching agents resulted in improved tooth color and increased whiteness index values. Evaluation of ΔE₀₀ values between baseline and post-bleaching measurements revealed that the Opalescence Boost group demonstrated the highest color change (3.826±1.708), showing statistically significantly greater bleaching efficacy compared with the Whiteness HP Blue (1.359±1.065) and Philips Zoom (1.959±1.186) groups (p<0.05). At the one-month evaluation, the highest ΔE₀₀ value was again observed in the Opalescence Boost group (5.357±1.340), followed by Whiteness HP Blue (4.765±2.479) and Philips Zoom (2.828±2.071). Regarding WID values at one month, Opalescence Boost (11.773±4.822) and Whiteness HP Blue (9.629±7.058) groups demonstrated significantly higher whiteness index values, while a more limited increase was observed in the Philips Zoom group (0.993±5.573). All ΔE₀₀ values obtained exceeded the clinical acceptability threshold of 1.8. Surface roughness analysis revealed no statistically significant differences among groups or across time points (p>0.05). Although an increasing trend in Ra values was observed in the Philips Zoom group after bleaching (baseline: 2.96±0.52 μm; post-bleaching: 3.71±0.69 μm), this change did not reach statistical significance, and values returned toward baseline at the one-month assessment. SEM analysis demonstrated limited and localized micromorphological alterations on enamel surfaces following bleaching procedures. EDX analysis revealed no significant mineral loss, with calcium and phosphorus ratios remaining at comparable levels before and after bleaching across all groups. Conclusion: High-concentration bleaching agents provided greater color change and higher whiteness index values both immediately and at 30 days, while the low-concentration light-activated system produced clinically acceptable bleaching efficacy. None of the bleaching agents caused a statistically significant increase in enamel surface roughness, and EDX analysis confirmed that the mineral composition was largely preserved. These findings indicate that office bleaching agents applied under appropriate protocols demonstrate both aesthetically effective and enamel-safe profiles.