Sağlık çalışanlarında algılanan stres, psikolojik iyi oluş, iş-yaşam dengesi ile etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Perceived stress, psychological well-being, work-life balance among healthcare professionals: An evaluation of influencing factors
- Tez No: 1015143
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık çalışanlarının algılanan stres, psikolojik iyi oluş ve iş-yaşam dengesi düzeylerini ve bu değişkenleri etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışma Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yürütülmüştür. Evreni hastanede görev yapan yaklaşık 3800 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Güç analizi sonucunda minimum 349 kişilik örneklem hesaplanmış, çalışmaya 413 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve İş-Yaşam Dengesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi ve Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Psikolojik iyi oluş ile iş-yaşam dengesi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, algılanan stres ile hem psikolojik iyi oluş hem de iş-yaşam dengesi arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler görülüştür (p<0.05). Haftalık çalışma saatlerinin artması psikolojik iyi oluş ve iş-yaşam dengesi puanlarında düşüş ve stres düzeyinde artış ile ilişkili bulunmuştur. Meslek grupları arasında psikolojik iyi oluş ve iş-yaşam dengesi açısından anlamlı farklılıklar görülmüş; hemşirelerde işin özel yaşama olumsuz etkisinin daha yüksek olduğu, asistan hekimlerde ise psikolojik iyi oluş düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, gelir durumu, eğitim düzeyi ve çalışma birimine göre bazı ölçek puanlarında anlamlı farklılıklar çıkarken, sigara ve alkol kullanımına göre psikolojik iyi oluş ve iş-yaşam dengesi toplam puanları açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Sağlık çalışanlarında algılanan stresin artması psikolojik iyi oluş ve iş-yaşam dengesinin azalması ile ilişkili bulunmuştur. Çalışma saatleri ve bazı sosyodemografik özellikler bu değişkenler üzerinde etkili görünmektedir. Bu bulgular sağlık çalışanlarının psikososyal iyilik halinin desteklenmesine yönelik düzenlemelerin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate healthcare professionals' perceived stress, psychological well-being, and work-life balance levels, as well as the factors affecting these variables. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted at Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center. The population consisted of approximately 3,800 healthcare workers employed at the hospital. Based on the power analysis, a minimum sample size of 349 was calculated, and 413 healthcare workers were included in the study. The data collection tools used were a sociodemographic information form, the Psychological Well-Being Scale, the Perceived Stress Scale and the Work-Life Balance Scale. The Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis, and Spearman correlation analysis were used to analyze the data. Results: A significant positive correlation was found between psychological well-being and work-life balance, while significant negative correlation was observed between perceived stress and both psychological well-being and work-life balance (p<0.05). An increase in weekly working hours was associated with a decrease in psychological well-being and work-life balance scores and an increase in stress levels. Significant differences were observed between occupational groups in terms of psychological well-being and work-life balance; nurses were found to experience a greater negative impact of work on their personal lives, while assistant physicians were found to have higher levels of psychological well-being. Significant differences were found in some scale scores according to gender, income status, education level, and work unit, while no significant differences were found in psychological well-being and work-life balance total scores according to tobacco and alcohol use. Conclusion: It has been found that increased perceived stress among healthcare professionals is associated with decreased psychological well-being and work-life balance. Working hours and certain sociodemographic characteristics appear to influence these variables. These findings highlight the importance of regulations aimed at supporting the psychosocial well-being of healthcare professionals.