Üçüncü basamak sağlık kurumuna başvuran bronşektazili hastaların mikrobiyolojik değerlendirilmesi ve direnç profili
Microbiological evaluation and resistance profile of patients with bronchiectasis presenting to a tertiary healthcare center
  1. Tez No: 1015142
  2. Yazar: FEYZA BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bronşektazi, bronş duvarında kalıcı yapısal hasar ve hava yollarında geri dönüşümsüz genişleme ile karakterize kronik bir akciğer hastalığıdır. Geçirilen enfeksiyonlar ve mikrobiyal kolonizasyonlar hastalığın seyrinde temel belirleyiciler arasında yer almakta; bu durum alevlenme sıklığında artış, akciğer fonksiyonlarında bozulma, yaşam kalitesinde azalma ve mortalitede artış ile ilişkilendirilmektedir. Bronşektazili hastalarda sık ve tekrarlayan antibiyotik kullanımı ise zamanla dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkmasına yol açarak tedavi başarısını sınırlayabilmektedir. Bu çalışmada, üçüncü basamak bir sağlık kuruluşuna başvuran bronşektazili hastaların mikrobiyolojik özelliklerinin ve üreyen etkenlere ait antibiyotik direnç profillerinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışma, üçüncü basamak bir merkezde yürütülen prospektif ve gözlemsel nitelikte bir araştırmadır. Çalışmaya, bronşektazi tanısı ile izlenen erişkin hastalar dahil edildi. Olguların demografik verileri, klinik özellikleri, komorbid hastalıkları, bronşektazinin radyolojik tipi, yaygınlığı ve lokalizasyonu, etiyolojik faktörleri, son dönemde antibiyotik kullanım öyküsü, immünsupresif tedavi durumları, hastalık şiddet skorları ile solunum fonksiyon testi ve laboratuvar bulguları kaydedildi. Mikrobiyolojik değerlendirme amacıyla uygun alt solunum yolu örnekleri incelendi; kültürde üreyen mikroorganizmalar ile bunlara ait antibiyogram sonuçları analiz edildi. Ayrıca mikrobiyolojik üreme ve direnç profilleri; bronşektazi tipi, radyolojik yaygınlık, FACED skoru, son 15 günde antibiyotik kullanımı ve immünsupresif tedavi durumu açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda bronşektazili hastalarda alt solunum yolu örneklerinden izole edilen mikroorganizmaların dağılımı ortaya konuldu. En sık izole edilen etkenler arasında Haemophilus influenzae ve Pseudomonas aeruginosa ön planda saptandı. Bunun yanı sıra çeşitli Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteriyel etkenler de daha düşük oranlarda izole edildi. Antibiyogram incelemelerinde, bazı mikroorganizmalarda ampirik tedavide sık tercih edilen antibiyotiklere karşı direnç varlığı dikkat çekti. Özellikle P. aeruginosa izolatlarında farklı antibiyotik gruplarına karşı değişken direnç paternleri gözlenirken, bazı geniş spektrumlu ajanlara duyarlılığın korunduğu görüldü. H. influenzae ve diğer etkenlerde de antibiyotik duyarlılıklarının heterojen dağılım gösterdiği saptandı. Mikrobiyolojik üreme dağılımı ve direnç profillerinin, hastalığın radyolojik ve klinik özellikleri ile kısmen ilişkili olduğu; buna karşın bu ilişkinin tüm alt gruplarda benzer düzeyde olmadığı belirlendi. SONUÇ: Bronşektazili hastalarda alt solunum yolu örneklerinde izole edilen mikroorganizmalar ve bunlara ait antibiyotik direnç profilleri önemli ölçüde çeşitlilik göstermektedir. Özellikle H. influenzae ve P. aeruginosa gibi sık saptanan etkenlerin varlığı, bronşektazi yönetiminde düzenli mikrobiyolojik izlemin önemini ortaya koymaktadır. Kültür ve antibiyogram sonuçlarına dayalı hedefe yönelik tedavi yaklaşımı, gereksiz geniş spektrumlu antibiyotik kullanımının azaltılması, direnç gelişiminin önlenmesi ve klinik sonuçların iyileştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle bronşektazili hastaların izleminde yerel mikrobiyolojik veriler ve direnç paternleri dikkate alınarak bireyselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Bronchiectasis is a chronic pulmonary disease characterized by permanent structural damage to the bronchial walls and irreversible dilatation of the airways. Recurrent infections and microbial colonization are among the key determinants of disease progression; these factors are associated with increased frequency of exacerbations, deterioration in pulmonary function, reduced quality of life, and increased mortality. Frequent and repeated use of antibiotics in patients with bronchiectasis may lead to the emergence of resistant microorganisms over time, thereby limiting treatment success. This study aimed to evaluate the microbiological characteristics and antibiotic resistance profiles of pathogens isolated from bronchiectasis patients presenting to a tertiary healthcare center. MATERIAL and METHOD: This study is a prospective and observational research conducted in a tertiary care center. Adult patients diagnosed with bronchiectasis were included in the study. Adult patients diagnosed with bronchiectasis were included in the study. Demographic characteristics, clinical features, comorbidities, radiological type, extent and localization of bronchiectasis, etiological factors, recent history of antibiotic use, immunosuppressive treatment status, disease severity scores, as well as pulmonary function test results and laboratory findings were recorded. For microbiological evaluation, appropriate lower respiratory tract specimens were analyzed; microorganisms isolated in culture and their antibiotic susceptibility results were evaluated. In addition, microbiological growth patterns and resistance profiles were compared according to bronchiectasis type, radiological extent, FACED score, antibiotic use within the previous 15 days, and immunosuppressive treatment status. RESULTS: In our study, the distribution of microorganisms isolated from lower respiratory tract samples in patients with bronchiectasis was determined. Among the most frequently isolated pathogens, Haemophilus influenzae and Pseudomonas aeruginosa were found to be predominant. In addition, various Gram-positive and Gram-negative bacterial agents were isolated at lower rates. Antibiogram analyses revealed resistance to commonly used antibiotics in empirical treatment in some microorganisms. Particularly, P. aeruginosa isolates exhibited variable resistance patterns against different antibiotic groups, while susceptibility to some broad-spectrum agents was preserved. Similarly, H. influenzae and other pathogens demonstrated a heterogeneous distribution of antibiotic susceptibility. It was determined that the distribution of microbiological growth and resistance profiles were partially associated with the radiological and clinical characteristics of the disease; however, this relationship was not consistent across all subgroups. CONCLUSION: The microorganisms isolated from lower respiratory tract samples in patients with bronchiectasis and their corresponding antibiotic resistance profiles show considerable variability. The frequent detection of pathogens such as Haemophilus influenzae and Pseudomonas aeruginosa highlights the importance of regular microbiological surveillance in the management of bronchiectasis. A targeted treatment approach based on culture and antibiogram results is essential for reducing the unnecessary use of broad-spectrum antibiotics, preventing the development of resistance, and improving clinical outcomes. Therefore, individualized treatment strategies should be developed by taking into account local microbiological data and resistance patterns in the follow-up of patients with bronchiectasis.