Meryem sûresine kadar nâzil olan âyetlerde Kur'ân'ın ana konuları ve münâsebâtı
Main themes and coherence of the Qur'an in the verses revealed up to Sūrat Maryam
  1. Tez No: 1015215
  2. Yazar: HEDİYE ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Meryem Sûresi'ne kadar nâzil olan âyetlerde Kur'ân'ın ana konularını ve sûreler arasındaki münâsebât ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada klasik ve modern tefsir kaynaklarından istifade edilmiş; sûreler, yaygın nüzûl sırası esas alınarak konu tahliline tâbi tutulmuştur. Araştırmada Münâsebâtü'l-Kur'ân ilmi çerçevesinde sûre içi ve sûreler arası anlam ilişkileri değerlendirilmiş; özellikle ana ve tâlî konular arasındaki bağlantılar üzerinde durulmuştur. Çalışmada, nüzûl sırasına göre inen sûreler dönemsel evrelere ayrılarak incelenmiş; âyetlerin konu yoğunlukları, ana mesajları ve birbirleriyle olan münâsebâtleri içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu bağlamda sûrelerin yalnızca kendi iç bütünlüğü değil, nüzûl süreci boyunca birbirleriyle kurdukları tematik süreklilik de dikkate alınmıştır. Böylece çalışma, klasik münâsebet anlayışını nüzûl sürecine dayalı dönemsel bir okuma ile birlikte ele alan bütüncül bir yaklaşım ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma sonucunda, Mekke döneminin ilk safhalarında tevhid, nübüvvet ve âhiret eksenli ana konuların tedricî bir inşa süreci takip ettiği; tâlî konuların ise bu ana eksenleri destekleyici bir işlev üstlendiği tespit edilmiştir. Ayrıca sûreler arasında konu yoğunluğu ve mesaj öncelikleri bakımından anlamlı bir süreklilik bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the main themes of the Qur'an and the coherence between sūrahs in the verses revealed up to Sūrat Maryam. In the study, classical and modern tafsir sources were utilized, and the sūrahs were analyzed according to the commonly accepted chronological order of revelation. Within the framework of Munāsabāt al-Qur'ān, intra-sūrah and inter-sūrah relations were evaluated, with particular focus on the connections between primary and secondary themes. The study examines the revealed sūrahs through periodical phases based on the chronological order of revelation. The thematic density, principal messages, and relations among the verses were analyzed through the method of content analysis. In this context, not only the internal coherence of the sūrahs but also the thematic continuity established throughout the revelation process was taken into consideration. Thus, the study aims to present a holistic approach that combines the classical understanding of munāsabah with a period-based reading grounded in the chronological order of revelation. As a result of the research, it was determined that the principal themes centered on tawḥīd, prophethood, and the hereafter followed a gradual process of construction during the early Meccan period, while the secondary themes functioned as supporting elements of these principal themes. In addition, a meaningful continuity was observed between the sūrahs in terms of thematic density and priority of messages.