Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarının davranışsal finans açısından incelenmesi: Ağrı örneği
An analysis of individual investors' investment decisions from the perspective of behavioral finance: The case of Ağrı
- Tez No: 1015216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde finans açısından yaşanan olayların psikolojik tarafları ortaya çıktıkça davranışsal finans kavramına olan önem daha da fazlalaşmıştır. Gerçekleştirilen araştırmanın temel amacı, bireysel yatırımcıların yatırım kararı verirken hangi etkenlerden etkilenildiği, psikolojik, sosyolojik, demografik bir çok durumdan etkilenip etkilenmediğini ölçmektir. Araştırmaya katılan bireysel yatırımcılar tesadüfi örneklem yöntemine göre seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket yapılması seçilmiştir. Anket verileri, bireysel yatırım yapan 400 bireysel yatırımcıya dağıtılmıştır. Yanıtlanan analize uygun olan 400 anket verileri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın kapsamında elde edilen verilerin analizlerinde, Normallik analizi, Frekans analizi, Güvenilirlik analizi, T testi ve Anova testlerinden yararlanılmıştır. Analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda bireysel yatırımcıların cinsiyet, medeni durum, yaşlar, eğitim durumu, meslek durumu, aylık gelir ile anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Analizlerin sonucunda, bireysel yatırımcıların bütçelerinden ne kadar ayırdığı, bireysel yatırımcıların finansal piyasalardaki gelişmeleri hangi sıklıkla izlediği noktasında anlamlı farklılık görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulguların literatürdeki sonuçları büyük ölçüde desteklediği belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, yatırım gerçekleştirecek olan bireysel yatırımcılara ve bu konuda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of behavioral finance has increased as the psychological aspects of financial events have become more apparent. The main objective of this research is to measure the factors influencing individual investors' investment decisions, and whether they are affected by psychological, sociological, and demographic factors. Individual investors participating in the research were selected using a random sampling method. Face-to-face surveys were chosen as the data collection tool. Survey data were distributed to 400 individual investors, and the study was conducted with 400 survey data that were answered and suitable for analysis. Normality analysis, frequency analysis, reliability analysis, T-test, and ANOVA tests were used in the analysis of the data obtained within the scope of the research. The SPSS software package was used for the analyses. As a result of the analyses, it was determined that there was no significant difference in individual investors based on gender, marital status, age, education level, occupation, and monthly income. Significant differences were found in how much of their budgets individual investors allocated and how frequently they monitored developments in the financial markets. The findings obtained from the analyses largely supported the results in the literature. Based on the findings of this study, recommendations have been made to individual investors who will be making investments and to researchers who will be conducting studies on this subject