İnşaat yıkıntı atıklarının yol üstyapısında dolgu malzemesi ve geopolimer bağlayıcı olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the use of construction and demolition waste as fill material and geopolymer binders in road pavement structures
- Tez No: 1015228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, artan inşaat faaliyetleri sonucu oluşan inşaat yıkıntı atıklarının (İYA) çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir malzeme kullanımını desteklemek amacıyla, bu atıkların geopolimer bağlayıcı ile stabilize edilerek yol üstyapısında değerlendirilebilirliğini araştırmaktadır. Bu kapsamda, sahadan temin edilen beton agregası ile atık cam, tuğla ve beton tozları içeren, ince dane oranı %2 ila %12 arasında değişen altı farklı tasarım gradasyonu (T1–T6) hazırlanmıştır. Karışımlar, Karayolları Teknik Şartnamesi (KTŞ) kriterleri dikkate alınarak alt temel tabakası için TİP-A, temel tabakası için ise TİP-C standartlarına uygun şekilde oluşturulmuştur. Mühendislik performansının belirlenmesi amacıyla numuneler üzerinde Modifiye Proktor ve California Bearing Ratio (CBR) deneyleri gerçekleştirilmiştir. Modifiye Proktor sonucunda, ince dane oranındaki artışın maksimum kuru birim hacim ağırlığını 2,02 g/cm3'ten 2,16 g/cm3'e yükselttiği, optimum su muhtevasını ise %12'den %8,5'e düşürdüğü belirlenmiştir. CBR deneylerinde, stabilize edilmemiş numunelerin ince dane artışına bağlı olarak taşıma kapasitelerinin arttığı ve en yüksek değerin %159,6 ile T6 numunesinde elde edildiği görülmüştür. Bu tasarımların sodyum hidroksit (NaOH) alkali aktivatörü ile farklı molaritelerde aktive edilmesi ve kür süresinin 91 güne çıkarılmasıyla, 4M NaOH ile stabilize edilen T6 numunesinin CBR değerinin %223,9 seviyesine kadar yükseldiği saptanmıştır. Ayrıca mikroyapısal değişimlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen SEM ve EDS analizleri, artan aktivatör molaritesi ile birlikte mikro boşlukların azaldığına, daha sıkı ve kompakt bir yapının geliştiğine işaret etmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular geopolimer bağlayıcı ile stabilize edilen İYA'nın, yol üstyapısında çevre dostu alternatif bir malzeme olarak kullanılabilme potansiyeline işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates utilizing construction and demolition waste (CDW) stabilized with a geopolymer binder in road pavements to mitigate environmental impacts of waste from rising construction activities and support sustainable material usage. Within this scope, six design gradations (T1–T6) containing concrete aggregate sourced from the field along with waste glass, brick, and concrete powders were prepared, with fines content varying from 2% to 12%. The mixtures complied with the Technical Specifications of Turkish State Highways (KTŞ) criteria, meeting TYPE-A for sub-base and TYPE-C for base standards. Modified Proctor and California Bearing Ratio (CBR) tests evaluated engineering performance. Modified Proctor results indicated that increasing the fines content raised the maximum dry density from 2.02 g/cm3 to 2.16 g/cm3 and reduced the optimum moisture content from 12% to 8.5%. In CBR tests, the bearing capacity of unstabilized specimens increased with fines content, peaking at 159.6% for the T6 specimen. Alkaline activation of these designs with sodium hydroxide (NaOH) at different molarities and extending the curing period to 91 days increased the CBR of the 4M NaOH-stabilized T6 specimen to 223.9%. Furthermore, SEM and EDS analyses conducted to examine microstructural changes indicated that higher activator molarity reduced microvoids, leading to the development of a denser and more compact structure. Consequently, the findings indicate the potential of geopolymer-stabilized CDW as an eco-friendly alternative material in road pavements.