Prediyabetli bireylerde farklı egzersiz programlarının glisemik kontrol, vücut kompozisyonu, denge ve fiziksel aktivite düzeyine etkisi
The effects of different exercise programs on glycemic control, body composition, balance and physical activity levels in individuals with prediabetes
- Tez No: 1015239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN USGU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı Prediyabetli bireylerde farklı egzersiz programlarının glisemik kontrol, vücut kompoizsyonu, denge ve fiziksel aktivite düzeyine olan etkisini araştırmaktı. Çalışmaya Prediyabetli 48 birey üç gruba (n=16 Klinik Pilates, N=16 Tai Chi, N=16 Kontrol) randomize olarak dahil edildi. Klinik Pilates grubuna haftada üç gün Klinik Pilates 12 hafta uygulandı. Tai Chi grubuna haftada üç gün Tai Chi 12 hafta boyunca uygulandı. Kontrol grubuna ise doktor tarafından rutin tedavi verildi. Tedavi öncesi ve sonrası bireylerin glisemik kontrolü Açlık Plazma Glikozu (APG) ve Glikolize Hemoglobin (HbA1c), kan lipid değerleri Kolestrol, Trigliserid, HDL ve LDL, vücut kompozisyonu Bioleketriksel Empedans Analizi (BIA), denge fonksiyonu BERG Denge Skalası, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ve YDT, Fiziksel aktivite düzeyi için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ve Akselerometre ile değerlendirildi. Prediyabet'li bireylerde APG değerinde tüm gruplarda iyileşme gözlenmiş, HbA1c değerinde grruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. (p>0,05). Vücut kompozisyonu parametrelerin Tai Chi ve Klinik Pilates grubunda iyileşme göstermiş olup Klinik Pilates grubu Tai Chi grubuna göre daha fazla iyileşme göstermiştir. Denge parametrelerinde Tai Chi ve Klinik Pilates grubunda kontrol grubuna göre iyileşmede fark görüldü (p<0,05). Fiziksel aktivite parametrelerinde gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Tai Chi ve Klinik Pilates Prediyabetli bireylerde vücut kompozisyonu ve denge parametrelerinde olumlu gelişmeler sağlamıştır. Fakat glisemik kontrol ve fiziksel aktivite düzeylerinde değişim gösterememiştir. Bulgular, farklı ölçüm araçları ve farklı egzersiz yaklaşımlarıyla prediyabetli bireylerde yapılacak olan çalışmaların egzersizin etkinlik verimini artıracağını öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different exercise programs on glycemic control, body composition, balance, and physical activity levels in individuals with prediabetes. Forty-eight individuals with prediabetes were randomly assigned to three groups (n=16 Clinical Pilates, n=16 Tai Chi, n=16 Control). The Clinical Pilates group received Clinical Pilates three days a week for 12 weeks. The Tai Chi group received Tai Chi three days a week for 12 weeks. The control group received routine treatment as determined by a physician. Before and after treatment, glycemic control was assessed using Fasting Plasma Glucose (FPG) and Glycated Hemoglobin (HbA1c), blood lipid levels (Cholesterol, Triglycerides, HDL, and LDL), body composition (Bioelectrical Impedance Analysis- BIA), balance function (BERG Balance Scale, Timed Up and Go Test (TUWT), and physical activity level (International Physical Activity Questionnaire- IPAQ) and Accelerometer). Improvement in FBG values was observed in all groups in individuals with prediabetes, while no significant difference was found in HbA1c values between the groups (p>0.05). Body composition parameters showed improvement in the Tai Chi and Clinical Pilates groups, with the Clinical Pilates group showing greater improvement than the Tai Chi group. Balance parameters showed a difference in improvement between the Tai Chi and Clinical Pilates groups compared to the control group (p<0.05). No significant difference was observed between the groups in physical activity parameters (p>0.05). Tai Chi and Clinical Pilates resulted in positive improvements in body composition and balance parameters in individuals with prediabetes. However, they did not show any change in glycemic control and physical activity levels. The findings suggest that studies using different measurement tools and different exercise approaches in individuals with prediabetes will increase the effectiveness of exercise.