Hareketli medya grafik tasarımı ve toplumsal beğeni düzeyi ile eğitimdeki rolü ve önemi
The role and importance of motion media graphic design in education with its social appreciation level
  1. Tez No: 342354
  2. Yazar: ALİ KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. ARİF ZİYA TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak son yıllarda, medya ve iletişim her zaman olduğundan daha önemli bir noktaya gelmiştir. Dijital çağın getirdikleri ile işler daha hızlı ve kolay olmaya başlamış; bu da dijital medyanın ve hareketli görsel medyanın güçlenmesini, iletişim ağlarının en önemlileri arasına girmesini sağlamıştır. İnternet ve dijital medya çözümleri sayesinde çok kısa zamanda, çok daha fazla insana, çok daha az maliyetle ulaşmak, iletişim kurmak mümkün olmuştur. Araştırma, temel olarak, günümüz teknolojik gelişmeler çerçevesinde önemi hızla artan, kitle iletişim araçlarında kullanılan, hareketli medya tasarımları ile toplumsal beğeni düzeyi arasındaki ilişki ve hareketli medya tasarımlarının eğitimde kullanımını ele almaktadır. Araştırma kapsamında, içerik ile ilgili veriler; ?toplum?, ?kültür? , ?beğeni düzeyi?, ?medya?, ?hareketli medya grafik tasarımı? ve ?eğitim? ile ilişkilendirilmiştir. Araştırma bağlamında, kültürleri, toplumsal yapıları ve yaşam biçimleri açısından farklılık gösteren ülkeler belirlenmiştir. Bu ülkelerin medya iletişim araçlarında kullandıkları jenerikler, film giriş bölümleri gibi hareketli medya örnekleri toplanmış ve incelenmiştir. Örnekler arasında görsel kültürün ve sosyo-kültürel olguların etkilerinin varlığı, bu etkilerin çeşitli farklılaşmalara neden olup olmadığı araştırılmıştır. Hareketli medya tasarımlarının oluşturulmasında, toplumların sahip oldukları, beğeni düzeylerine göre farklı yaklaşımlar olduğu görülmüştür. Araştırmaya dahil edilen bu ülkeler Türkiye, Japonya, Amerika, Fransa ve İran' dır. Seçilen ülkelerdeki konunun uzmanlarıyla, sektör çalışanları ve eğitimcilerle, bulundukları ülkelere giderek veya internet üzerinden röportajlar yaparak araştırma ile ilgili görüşleri alınmıştır. Görüşme, inceleme, araştırma ve taramalar neticesinde elde edilen veri ve bulgular, tasarım kriterleri çerçevesinde yorumlanmış, sosyo-kültürel ve toplumsal yapılar ışığında tekrar tartışılarak, çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sayesinde, toplumların kültürel alt yapılarının ve bunları dönüştüren kitlesel etki merkezlerinin tanımlanmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Araştırma; din, dil, çevre ve ekonomik durum gibi toplumun içinde bulunduğu yapıyı çevreleyen bu etki merkezlerinin toplumların beğeni düzeylerini, tasarım kültürünü, estetik algılarını etkilediğini göstermektedir. Araştırma çerçevesinde, hareketli medya tasarımının, eğitimdeki rolüne ve önemine de vurgu yapılmaktadır. Eğitim süreci içinde, bilgisayar destekli eğitim açısından en etkin öğrenme, hareketli grafik tasarım ve animasyonları yerinde kullanmak ve görsel düzenlemeleri beğeni düzeylerine ve hedef kitleye göre ele almakla mümkün olabilmektedir. Eğitim aracı olarak kullanılan hareketli medya tasarımlarında, hareketli grafikler, ses, müzik, animasyon kullanımları sayesinde, öğrenme ve algılama veriminin, önemli ölçüde arttığı gözlenmektedir. Artık, görüntünün, sesin, hareketin sunumu sayesinde, eğitim konuları ve bilgiler, bireye daha kolay iletilmektedir. Araştırmada, hareketli medya tasarımları ile toplumsal beğeni düzeyi arasındaki ilişki; iletişim, kültür, toplum, toplumsal yapı gibi kavramlar çerçevesinde anlatılmaktadır. Aynı zamanda araştırmada, tüm dünyada önemi hızla artmakta olan, bilgisayar destekli eğitim-öğretim sistemleri açısından, hareketli medya tasarımlarının kullanılmasına dikkat çekilmektedir. Araştırma, kapsamı, sonuçları ve önerileri açısından çok önemlidir; hareketli medya tasarımının toplumsal beğeni düzeyi ile ilişkisini, iletişim, kültür, toplum ve eğitim kavramları açısından incelemesi sebebiyle bir ilktir.
Özet (Çeviri)
Media and communication have recently come into prominence more than ever before as a result of significant technological developments. With the advances of the digital era, works have become faster and easier than ever before, and this has contributed to the development of digital media and motion design, and has put it in a more prominent position among other communication systems. The solutions of internet and digital media have enabled communication to reach out to more people in a shorter time at a less cost. This research fundamentally approaches the relationship between motion media design and the appreciation levels of society, whose importance has increased through the use of mass media communication means. Within the framework of this research the input regarding the content has been identified with society, culture, the appreciation level of the society, media, motion graphics media and education. In context of the research, the countries which display variations regarding their culture, structure of society, and their lifestyle, have been determined. Motion design samples, such as title and opening sequences have been collected and examined from these countries. The effect of visual culture and socio-cultural facts, and whether these affects have created variations, have been examined. It has been observed that in forming motion design samples, there are different approaches about the appreciation levels of societies based on their preferences. Those countries which have been included in this research are Turkey, Japan, USA, France, India and Iran. The views of experts on the subject have been taken into account and the interviews have been made with the people who work in this sector by going to those countries and by having video conferences via the internet. The input has been collected as result of the interviews, examination and research conducted, comments have been made about the input within the framework of design criteria; and in light of the structure of societies, the input has been discussed again and some proposals have been made. As a result of the research, the importance of identifying the cultural infrastructure of societies and the effect of mass media groups that create a change in the society have been put forward. This research shows how mass media group targets effect the levels of appreciation, the culture of design, and aesthethic perceptions of societies that are framed by religion, language, environment, and financial status. Within the framework of this research, the significance of motion design on education has been emphasized. As part of the educational process, in regards to computer assisted education, most effective learning takes place when motion design and animations are being used correctly, and when the target audience and their levels of appreciation are taken into consideration. It has been observed that in motion design samples, which have been used as an educational tool, as a result of the use of motion graphics, sound, music and animation, learning and perception levels have increased significantly. Now, with the use of image, sound and motion, educational topics and information can be transferred to individuals more easily. In this research the relationship between motion design and the level of appreciation in the society has been explained within the framework of communication, culture and the structure of societal norms. At the same time, in this research the use of motion design has been highlighted in regards to the increasing level of computer assisted learning. This research carries much significance in terms of its content, results and proposals; it is a pioneer in its field regarding examinations, content, results and its proposals for motion design and its relationship between the levels of appreciation.