Yüzün antropometrik ölçümleri: Klinik uygulamalar ve cinsiyet tayinindeki önemi
Facial anthropometric measurements: Their importance in clinical applications and sex determination
- Tez No: 1015286
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM ERDOĞMUŞ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nursing, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (tıp) Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan yüzü; embriyolojik kökeni, kraniyofasiyal organizasyonu ve morfometrik değişkenliği ile biyolojik kimliğin en ayırt edici anatomik alanlarından biridir. Yüz bölgesi, yaş, cinsiyet, etnik köken ve bireysel farklılıkları yansıtan karmaşık anatomik ve morfometrik özellikler taşımakta olup; antropoloji, anatomi, klinik bilimler, adli bilimler ve estetik uygulamalar açısından önemli bilimsel veriler sunmaktadır. Yüzün antropometrik ölçümleri; bireylerin tanımlanması, cinsiyet tayini, yaş tahmini, cerrahi planlama süreçleri ve yüz estetiğinin değerlendirilmesi gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, yüzün anatomik yapılarının, gelişim sürecinin ve ölçülebilir morfometrik özelliklerinin ayrıntılı biçimde ortaya konması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi bünyesinde, 18–25 yaş aralığında yer alan, 100 gönüllü (50 kadın, 50 erkek) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yüz bölgesine ait 10 doğrusal ve 3 açısal antropometrik ölçüm alınmıştır. Doğrusal (metrik) ölçümler frontal planda; yüz genişliği, fizyonomik yüz yüksekliği, burun genişliği, ağız genişliği, iç kantal mesafe, dış kantal mesafe, göz fissur uzunluğu, philtrum genişliği ve minimum alın genişliği parametrelerini kapsamaktadır. Açısal ölçümler ise sagital planda; nasofrontal açı, mentolabial açı ve nasolabial açı üzerinden değerlendirilmiştir. Tüm ölçümler tek bir araştırmacı tarafından üçer kez alınmış ve ortalama değerler hesaplanmıştır. Yaptığımız çalışmada Minimum Frontal Genişlik kadında ortalama 145,82±12,88 mm, erkekte ortalama 159,39±13,56 mm olarak bulundu. Üst sınır zygionlar arası mesafe kadınlarda ortalama 117,08±7,59 mm, erkeklerde ortalama 123,06±7,81 mm olarak bulundu. Alt Sınır Zygionlar arası mesafe kadınlarda ortalama 119,42±7,76 mm, erkeklerde ortalama 125,59±8,03 mm olarak bulundu. Nasofrontal açı kadınlarda ortalama 136,19±12,86 derece, erkeklerde ortalama 130,50±12,53 derece olarak bulundu. Ayrıca yaptığımız korelasyon analizinde; Üst Sınır Zygion (zy-zy) ile Alt Sınır Zygion (zy-zy) ölçüm değerleri arasında (r=0,989; p<0,001) yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu görüldü, sağ göz fissur uzunluğu (ex-en) ile sol göz fissur uzunluğu (ex-en) ölçüm değerleri arasında (r=0,937; p<0,001) yüksek düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu görüldü. Nasofrontal açı ile Nasolabial açı ölçüm değerleri arasında (r=0,357; p<0,001) ve Nasofrontal açı ile Mentolabial açı değerleri arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı doğrusal bir ilişki olduğu (r=0,331; p<0,01) görüldü. Çalışmadan elde edilen sonuçların, klinik uygulamalarda cerrahi planlama öncesi ve sonrası değerlendirmelerde, yüzün rekonstrüksiyon süreçlerinde ve adli tıp alanındaki uygulamalarda bilimsel temelli analizlere katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu verilerin, ilgili disiplinlerde yapılacak ileri araştırmalar için kuramsal ve metodolojik bir referans niteliği taşıması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The human face is one of the most distinctive anatomical regions of biological identity due to its embryological origin, craniofacial organization, and morphometric variability. The facial region exhibits complex anatomical and morphometric characteristics reflecting age, sex, ethnic background, and individual differences, thereby providing significant scientific data for anthropology, anatomy, clinical sciences, forensic sciences, and aesthetic practices. Facial anthropometric measurements are widely used in various fields, including individual identification, sex determination, age estimation, surgical planning, and the evaluation of facial aesthetics. In this context, a detailed assessment of the anatomical structures of the face, their developmental processes, and measurable morphometric characteristics is of great importance. This study was conducted at Mustafa Kemal University, Tayfur Ata Sökmen Faculty of Medicine, on 100 healthy volunteers (50 females and 50 males) aged between 18 and 25 years. A total of 10 linear and 3 angular anthropometric measurements were obtained from the facial region. Linear (metric) measurements were performed in the frontal plane and included facial width, physiognomic facial height, nasal width, mouth width, intercanthal distance, outer canthal distance, palpebral fissure length, philtrum width, and minimum frontal width. Angular measurements were evaluated in the sagittal plane and consisted of the nasofrontal angle, mentolabial angle, and nasolabial angle. All measurements were taken three times by a single researcher, and mean values were calculated. In the present study, the mean minimum frontal width was found to be 145.82 ± 12.88 mm in females and 159.39 ± 13.56 mm in males. The upper zygomatic breadth (zy–zy) was measured as 117.08 ± 7.59 mm in females and 123.06 ± 7.81 mm in males, while the lower zygomatic breadth (zy–zy) was 119.42 ± 7.76 mm in females and 125.59 ± 8.03 mm in males. The mean nasofrontal angle was 136.19 ± 12.86 degrees in females and 130.50 ± 12.53 degrees in males. Correlation analysis revealed a strong positive linear relationship between upper and lower zygomatic breadth measurements (r = 0.989; p<0,001). A strong positive linear correlation was also observed between right and left palpebral fissure lengths (r = 0.937; p<0,001). Additionally, a moderate positive linear relationship was found between the nasofrontal angle and the nasolabial angle (r = 0.357; p<0,001), as well as between the nasofrontal angle and the mentolabial angle (r = 0.331; p<0,01). The results obtained from this study are expected to contribute to evidence-based analyses in clinical practice, particularly in preoperative and postoperative surgical planning, facial reconstruction processes, and forensic medicine applications. Furthermore, these data are intended to serve as a theoretical and methodological reference for future studies conducted in related disciplines.